آزمون تافل چیست؟

بی‌شک مشهورترین و پرتکرارترین سوال در زمینه آزمون تافل سوال ” تافل چیست؟ “ است. آزمون تافل TOEFL که مخفف Test of English as a Foreign Language است یکی از آزمون‌های معتبر جهان است که تقریبا در تمامی کشورهای دنیا به رسمیت شناخته می‌شود و در صورت کسب نمره‌ی قابل قبول این آزمون متقاضیان می‌توانند از آن در جهت اهداف خود نظیر مهاجرت شغلی و یا تحصیلی استفاده کنند.

نمره آزمون تافل تقریبا در بیش از نه هزار دانشگاه در سطح جهان اعتبار داشته و همین ویژگی تافل را به یکی از معتبرترین آزمون‌ها بدل کرده است.

اعتبار آزمون تافل

اعتبار آزمون تافل به‌صورت رسمی دو سال است، به این معنی که تا دو سال پس از صدور نمره می­‌توان آن را به مرکز مورد نظر ارائه داده و از مزایای آن بهره‌مند شد، اما در صورت گذشتن این مدت باید مجددا در آزمون شرکت کرده و نمره‌ جدیدی را کسب نمایید.

از نکات قابل توجه، استاندارد زمان برای شرکت مجدد در آزمون است. در صورتی که شما تصمیم به حضور مجدد در آزمون گرفته باشید پس از دوازده روز این امر برایتان مقدور خواهد بود، اما پیشنهاد می‌شود در این تصمیم عجله نکنید و پیش از حضور مجدد در آزمون حتما نقاط ضعف خود را تقویت کنید تا علاوه بر زمان، هزینه مالی این امتحان را مجدد از دست ندهید.

نحوه‌ برگزاری آزمون TOEFL

آزمون تافل در ایران به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شود، البته شما برای شرکت در این آزمون می­‌بایست به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه نمایید. زمان تقریبی این آزمون سه ساعت و نیم خواهد بود، پس از گذشت دو ساعت از آزمون و اتمام بخش Listening شرکت‌کنندگان در آزمون یک فرصت ده دقیقه‌ای برای استراحت خواهند داشت.

لازم به ذکر است تمامی مراحل آزمون به‌صورت اینترنتی برگزار می­‌شود. برخلاف آزمون آیلتس که بخش مکالمه در روزی جدا از آزمون اصلی برگزار می‌شود، بخش Speaking تافل در یک روز با سایر بخش‌ها انجام شده و نتیجه پس از بررسی به شما اعلام می‌شود.

ارزیابی تمامی مهارت‌ها در آزمون تافل در یک روز صورت می‌گیرد.

بخش‌بندی و تعداد سؤالات آزمون تافل

آزمون تافل از ۴ بخش تشکیل شده که عبارتند از:

موارد آزمون تافلجزییات هر بخشنمرات هر بخش
Readingشما باید بین ۳ الی ۴ متن آکادمیک با حدود ۷۰۰ کلمه را بخوانید و سپس به ۱۰ سؤال مربوط به هرکدام در طی مدت‌زمان ۵۴ تا ۷۲ دقیقه پاسخ دهید. امتیاز کامل این بخش ۳۰ است و متن‌ها معمولاً به‌صورت مقایسه‌ای، معلولی و خبری هستند.
Listeningشما باید به ۳ الی ۴ صوت که یا مکالمه بین دو فرد، یا بین شاگرد و استاد است گوش داده و به ۶ سؤال هر مکالمه در طی مدت‌زمان ۳ الی ۵ دقیقه پاسخ دهید.
۲ الی ۳ مکالمه پخش خواهد شد و برای جواب دادن به هرکدام، ۳دقیقه زمان خواهید داشت. درکل زمانی بین ۶۰ الی ۹۰ دقیقه در اختیار شما قرار می‌دهند و هر فایل صوتی تنها یک‌بار پخش می‌شود. بین این دو قسمت در آزمون تافل و دو قسمت بعدی، استراحت ۱۰ دقیقه‌ای وجود دارد که به آن Break می‌گویند.
نمره این بخش نیز بین ۰ تا ۳۰ است.
Speakingاین بخش شامل ۶ قسمت است. یک بخش مستقل که باید عقاید و نظرات خود را نسبت به موضوعی که با آن آشنا هستید بیان کنید. بخش‌های دیگر تلفیقی است و بر اساس مواردی است که شنیده و بیان می‌شود. تا ۳۰ ثانیه فرصت دارید به سؤال جواب دهید و ۱ دقیقه نیز زمان پاسخگویی است. در کل ۲۰ دقیقه نیز زمان خواهید داشت.نمره‌ شما که بین ۰ تا ۴ معین‌شده به نمره‌۰ تا ۳۰ معادل‌سازی خواهد شد.
Writingدر این بخش، دو متن از شما خواسته می‌شود که متن اول تلفیقی است و متن دوم در رابطه با تأیید یک عقیده و نظریه است که برای متن اول ۲۰ دقیقه و متن دوم ۳۰ دقیقه زمان خواهید داشت.نمره‌ شما بین۰ تا ۵ تعیین و سپس به ۰ تا ۳۰ معادل‌سازی خواهد شد.

 درمجموع نیز آزمون تافل ۳ ساعت به طول می‌انجامد و ۳۰ دقیقه نیز زمان بررسی و واردکردن جواب‌ها است.

همان‌طور که عنوان شد آزمون تافل از۴ بخش تشکیل‌شده است که جزییات زمانی آن به شکل زیر است:

بخش‌بندی آزمونتعداد سؤالاتمدت زمان
بخش Listening یا شنیداری آزمون تافلدارای ۲۸ تا ۳۹ سؤال است.۴۱ الی ۵۷ دقیقه به شما فرصت می‌دهند.
بخش Reading۳۰ تا ۴۰ سؤال برای آن طراحی‌شده است.حدود ۵۴ الی ۷۲ دقیقه به شما زمان خواهد داد. سپس یک وقفه‌ ۱۰ دقیقه‌ای برای استراحت به شما داده می‌شود.
بخش Writingسؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود، درمورد مطلب خواسته‌شده یا پیرامون موضوعات مطرح‌شده متن بنویسید.درمجموع ۵۰ دقیقه فرصت خواهید داشت.
بخش Speakingبه ۴ قسمت تقسیم‌شده و هر بخش سؤالات جداگانه‌ای توسط طراحان آزمون پرسیده می‌شود و شما به آن‌ها پاسخ می‌دهید.سؤالات درمورد شخص شما، محل زندگی، سلیقه‌ها و عقاید شما است و حدود ۱۷ دقیقه زمان خواهید داشت. همچنین این بخش برخلاف آیلتس در روز جداگانه‌ای برگزار نشده و در همان روز آزمون هر ۴ بخش امتحان گرفته می‌شوند.

زمان مصاحبه آزمون تافل

بهتر است بدانید در آزمون تافل برخلاف آیلتس تمامی قسمت‌ها ازجمله «Speaking» در یک روز برگزار می‌شوند و زمان جداگانه‌ای را به خود اختصاص نمی‌دهند.

بخش مصاحبه نیز همان طور که در مطالب قبلی عنوان گردید، شامل ۶ قسمت است.

یک بخش مستقل که باید عقاید و نظرات خود را نسبت به موضوعی که با آن آشنا هستید بیان کنید.

۴ بخش دیگر تلفیقی و بر اساس مواردی که شنیده و بیان می‌شوند، به‌مدت‌زمان ۳۰ ثانیه فرصت دارید به سؤال جواب دهید.

در کل ۲۰ دقیقه نیز زمان خواهید داشت و نمره‌ شما که بین۰ تا ۴ معین شده به نمره‌ ۰ تا ۳۰ معادل‌سازی خواهد شد.

لازم به ذکر است که به‌دلیل برگزاری بخش مصاحبه‌ آزمون تافل در یک روز با دیگر بخش‌ها، نیاز به تعیین زمان مشخص و جداگانه‌ای برای آن نخواهید داشت.

اعتراض به نتیجه آزمون­ تافل

زمانی که برگه نتایج آزمون تافل خود را دریافت می‌کنید، درصورتی‌که نتیجه موردنظر را کسب نکرده باشید دو گزینه پیش روی خود خواهید داشت؛ یا دوباره آزمون دهید و یا اینکه نسبت به نتیجه آزمون خود اعتراض کنید. برای اعتراض به نتایج آزمون تافل باید به مرکزی که در آن آزمون تافل داده‌اید مراجعه کرده و فرم مخصوص بررسی نتایج «TOEFL iBT Score Review Request» را پر کنید.

توجه داشته باشید که ابتدا هزینه این کار را پرس‌وجو کنید، چراکه هر مرکز آزمونی هزینه متفاوتی در قبال این کار دریافت خواهد کرد. اما معمولاً به‌ازای هر بخش ۸۰ دلار آمریکا خواهید پرداخت و درصورتی‌که به دو نتیجه آزمون Speaking و Writing اعتراض داشته باشید ۱۶۰ دلار باید پرداخت کنید.

اگر به نمره خود اعتراض داشته باشید باید نهایتاً تا ۳۰ روز فرم مربوطه را پر کرده و با پرداخت هزینه و مدرک مربوطه، به آدرس ایمیل نهاد «ETS» ارسال کنید. از زمانی که فرم شما را دریافت کنند ۳ هفته طول خواهد کشید تا نمره جدید به شما اعلام شود. درصورتی‌که هیچ تغییری در نمره ایجاد نشود، پول شما عودت داده نخواهد شد و درصورتی‌که نمره جدید شما نسبت به نمره قبلی کاهش یا افزایش پیدا کند، هزینه شما برگشت داده خواهد شد.

شرایط و قوانین شرکت در آزمون تافل

آزمون تافل همانند تمامی آزمون‌های بومی و بین‌المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آن‌ها است.

 قوانین آزمون تافل عبارت‌اند از:

 • آزمون تافل توصیه‌شده برای افراد بالای ۱۶ سال است. اما در واقع هیچ‌گونه محدودیت سنی ندارد.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر و مدادرنگی اکیداً ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است و کپی پاسپورت به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.
 • درب حوزه­ امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به‌هیچ‌وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی‌برداری به‌شدت ممنوع است و در صورت مشاهده توسط دوربین مداربسته، از جلسه­ امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت‌مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیداً ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده خواهد شد و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی به دیگران برعهدۀ­ خود فرد است.
 • شما مجاز به ثبت‌نام در دو تاریخ مجزا برای آزمون تافل نخواهید بود به‌جز اینکه ۱۲ روز فاصله­ زمانی داشته باشد.

باید و نباید های آزمون تافل

درمورد آزمون تافل بایدونبایدهایی وجود دارد که اگر مایل به موفقیت در این آزمون هستید حتماً به آن‌ها عمل کنید.

این موارد به شرح زیر هستند:

 • حتماً پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و حتماً تاریخ انقضای آن را چک کنید.
 • باید اصل پاسپورت را در اختیار داشته باشید، به‌هیچ‌وجه کپی آن قابل‌قبول نیست.
 • مکان آزمون را دقیقاً چک کنید و بهترین و سریع‌ترین مسیر را از قبل مشخص کنید.
 • آزمون تافل کاملاً قانونمند است و در رأس ساعت مشخص شده درب‌های محل برگزاری آزمون بسته خواهند شد. پس به‌موقع رسیدن یک امر بایدی محسوب می‌شود.
 • جملات و نمونه سؤالات آزمون‌های قبلی را حفظ نکنید زیرا به‌هیچ‌وجه مشابه هم نخواهند بود و برای این کار باید خود را کاملاً آماده کرده باشید.
  ثبت‌نام آزمون خود را به روزهای آخر موکول نکنید؛ چراکه زمان‌ها محدود و انتخاب شما نیز محدودتر خواهد شد.
 • نگران عقیده فردی که از شما سؤال می‌کند نباشید؛ سؤالات به گونه‌ای هستند که هدف سؤال دقت شما در انتخاب واژگان، سلیس و روان صحبت کردن و تسلط بر واژگان است و درستی و غلطی جوابی که می‌دهید مدنظر نخواهد بود.
 • حتماً مطمئن شوید دانشگاهی که قصد ورود به آن را دارید، نیاز به مدرک تافل داشته باشد، زیرا برخی از دانشگاه‌ها در دنیا وجود دارند که نیازی به ارائه مدرک تافل برای آن‌ها ندارید؛ و یا حتی ممکن است دانشگاه مقصد نیاز مدرکی به‌جز آزمون تافل مانند آیلتس را مدنظر داشته باشد.
 • بخش Speaking تافل زمان کمی دارد اما به معنای آسان بودن آن نیست پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد با دیگران صحبت کنید تا کاملاً تمرین کرده وارد شوید.

معایب و مزایای شرکت در آزمون تافل در کشور خودمان

شاید شما هم شنیده باشید که برخی افراد ادعا می‌کنند که به‌دلیل آسان‌تر بودن آزمون تافل در سایر کشورها مایل هستند به کشور دیگری رفته و در آنجا آزمون بدهند؛ تنها عیب این کار را هزینه زیادتر می‌دانند؛ اما باید بدانید آزمون تافل آزمونی جهانی است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت بگذارید.

عیب خاصی دررابطه‌با شرکت در آزمون تافل در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین‌المللی در داخل کشور است که مجبور نخواهید بود هزینه گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون نیز طبق منطقه‌ زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی نیز برخوردار است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون تافل در کشورهای دیگر

شاید گاهی اوقات شنیده باشید و یا در ذهن خود متصور شده باشید که اگر برای شرکت در آزمون تافل به آمریکا بروید یا کسانی که در این کشور هستند، آزمون سخت‌تری خواهند داشت؛ یا به‌عنوان مثال درصورتی‌که به روسیه سفر کنید و آزمون تافل را در آنجا شرکت کنید برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.

در حقیقت هیچ‌گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون تافل در یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد. بهتر است بدانید هیچ‌گونه ضرری را نیز متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نخواهد گشت.

آزمون تافل کاملاً استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می‌گیرند افراد مورد اعتماد سازمان بوده که ماه‌ها و بلکه سال‌ها تست‌های سخت‌گیرانه و استانداردهای سازمان‌های برگزاری آزمون تافل را گذرانده‌اند؛ هیچ‌گونه تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آن‌ها زبان انگلیسی باشد با سایر افراد قائل نخواهند شد.

حتی پس از درج نمره توسط نمایندگان آزمون، توسط استانداردهای خود سازمان این نمرات سنجیده می‌شود تا صحت نمره‌ واردشده مشخص گردد. پس به‌عبارت دیگر، هیچ مزیت و عیب خاصی در کشورهای دیگر برای شرکت در آزمون تافل وجود ندارد.

ظرفیت شرکت‌کنندگان در آزمون تافل

واقعیت ماجرا برای آزمون تافل این است که این آزمون سقف ثبت‌نامی ندارد چراکه هرسال به تعداد شرکت‌کنندگان افزوده می‌شود. در سال ۲۰۲۲ نیز همانند سال‌های گذشته شاهد افزایش تعداد ثبت‌نام‌ بوده‌ایم. ظرفیت هر حوزه‌ امتحانی شاید به‌دلیل محدودیت مکان، محدود باشد اما سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نخواهد بود. اما برای شما بهتر است که که ثبت‌نام خود را به‌روزهای آخر موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه‌ی امتحانی نزدیک‌تر را از دست ندهید.

به بیان کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون تافل هیچ محدودیتی ندارد و هرسال به تعداد آن افزوده می‌گردد، تنها برخی حوزه‌های امتحانی ممکن است محدودیت مکان داشته باشند که باید موقع ثبت‌نام به آن توجه کنید.

انواع آزمون تافل

آزمون تافل به دو صورت کاغذی و سیستمی برگزار می‌شود که هریک مزایا و معایبی دارند که در ادامه اشاره خواهد شد.

معایب و مزایای آزمون کاغذی

همان طور که می‌دانید آزمون تافل به‌مدت چندین سال به‌صورت کاغذی اجرا شده است و هنوز نیز برگزار می­‌گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون به‌صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا

از مزیت‌های بسیار بزرگ آزمون تافل به‌صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مدنظر داوطلبان روی برگه آزمون است. این کار به فرد داوطلب کمک می‌کند تا به‌راحتی جواب درست را مکان‌یابی کرده، ایده‌های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه مربوطه، آن را چک کند.

معایب

از بزرگ‌ترین عیب‌هایی که آزمون کاغذی دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست‌نوشته ناخوانای خود یا بد نوشتن آن است مخصوصاً اگر چندین بار خط‌خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده اوراق امتحانی، به‌علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به‌راحتی امتیاز از دست خواهید داد.عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب‌ها از برگه سؤال به برگه جواب است که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده متوجه اشتباهاتی نظیر واردکردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه‌ها باوجود اینکه در برگه سؤال گزینه درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی‌توان به‌راحتی آن‌ها را نادیده گرفت.