ساختار آزمون SAT

آزمون SAT مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test می باشد و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در  ترکیه  را دارند می بایستی در این آزمون نمرات بالایی را اخذ نمایند.  آزمون sat آزمونی است به زبان انگلیسی که از دروس ریاضی, درک مطلب و نگارش تشکیل شده است که هر قسمت دارای حداکثر ۸۰۰ نمره است. معمولاً این آزمون را دانشگاه هایی برگزار می کنند که شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را دارند. البته تغییراتی در این آزمون در حال شکل گیری می باشد. بخش ریاضی و هندسه این آزمون در کشور ترکیه, بیشتر مدنظر هستند. سطح دشواری این آزمون از آزمون YOS بیشتر است. برخی دانشگاه های ترکیه همانند دانشگاه حاجت تپه در آنکارا نتیجه این آزمون را ملاک ثبت نام دانشجویان قرار می دهد.مدت اعتبار آزمون sat نیز دو سال می‌باشد.

آزمون SAT شامل دو بخش جداگانه  SAT 1 و SAT 2  است که در دانشگاه‌های ترکیه بخش sat 2 برگزار نمی شود و قبول شدن در آزمون SAT 1 برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در ترکیه دارند کافی است. از طرفی آزمون SAT 1 با هدف سنجش دانشجویان در مهارت های خواندن، ریاضیات و نوشتن اخذ می­ گردد. آزمون SAT 1 آزمون استدلالی نیز خوانده می ­شود و هر یک از بخش های این آزمون دارای ۲۰۰-۸۰۰ امتیاز می­ باشد. هدف آزمون SAT، سنجش دانش دانشجویان در  زمینه های مختلفی است که  در دبیرستان آموزش دیده اند و توانایی آن ها در اعمال این دانش در زندگی روزمره است.

آزمون sat، شامل ۱۵۴ تست است که ۵۲ تست آن Reading و ۴۴ تست آن Writing و ۵۸ تست دیگر به فهم و مهارت ریاضیات دانشجویان بستگی دارد. تسلط متقاضی به زبان انگلیسی در این آزمون جدی است. ولی ریاضی این آزمون در سطح ریاضیات اول و دوم دبیرستان ایران است

نمره قبولی آزمون SAT

حداقل نمره ای که دانشجو باید در این آزمون کسب کند برای رشته ها و دانشگاههای خوب حدود ۱۳۰۰ است.

زمان آزمون SAT ترکیه

این آزمون ۷ بار در سال در ماه‌های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می‌ و همینطور ژوئن برگزار می شود. به طور کلی زمان دریافت نمرات و نتیجه نهایی داوطلب در آزمون SAT بسته به زمانی است که وی در این آزمون شرکت کرده و معمولا از ۳ تا ۶ هفته بعد از تاریخ برگزاری آزمون متغیر است. نمرات بخش نگارش مقاله (بخش اختیاری) نیز چند روز پس از دریافت نمرات نهایی برای داوطلب ارسال می‌شود. در مورد دانشگاه‌های دریافت کننده نمره داوطلب نیز حدود ۱۰ روز پس از دریافت نمره توسط داوطلب، آنها نیز نمره را دریافت می‌کنند.

هزینه آزمون SAT

هزینه‌های پرداختی برای ازمون sat شکل یکسانی نداشته و براساس کشور انتخابی و موسسه‌ای که محل برگزاری آزمون باشد، متفاوت است. اما به طور کلی هزینه آزمون SAT در سال ۲۰۲۰ معادل ۵۲ دلار است.

همین حالا میتوانید برای رشته ی دلخواه در مقطع مورد نظر اقدام نمایید کافیست  بر روی لینک زیر را کلیک کنید

برای مشاوره رایگان لطفا با ما از طریق برنامه های زیر در تماس باشید.

برای دیدن تصاویر و ویدیو های بیشتر در مورد دانشگاه ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.