کشور مجارستان

مجارستان کشوری زیبا, حاصلخیز و سرسبز با طبیعت ویژه خود در قلب اروپا است. مردمان مهربان و میهمان دوستی دارد. مجارستان سرزمینی ۱۱۰۰ ساله است که در حدود ۱۵۰ سال پیش از کشور اتریش مستقل گشت. فرهنگ مردم مجارستان از معروفترین و شناخته شده ترین فرهنگهای اروپائی است. سوارکاری و موسیقی دو بخش مهم از فرهنگ آنها است. زبان خاص خود را دارا هستند که زبانی زیبا و مستقل است با ویژگیهای خاص کلامی خود. این کشور همواره مهد مخترعین و هنرمندان بزرگ بوده و دوستان بسیار خوب و مهربانی می توان در بین این مردم پیدا کرد.

یکی از اصیلترین و زیباترین معماری‌های اروپایی‌ را می‌توان در این کشور یافت که علاوه بر معماری قوی دارای زبان خاص خود و نمایشگر هنر معماری در کلّ اروپا است. بسیاری از بناهای این کشور جزء میراث فرهنگی جهان محسوب می شوند و توسط سازمان UNESCO محفاظت می گردند.

بوداپست پایتخت این کشور همواره مرکز مهم علمی‌، تجاری، فرهنگی‌ در حوزه مرکز و شرق اروپا به خصوص پس از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴میلادی بوده است و بدین سبب این کشور موقعیت ممتازی را در بین کشورهای اروپایی‌ دارا است.نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی، ابزار مهندسی‌ و غلات و ماشین‌های صنعتی تشکیل میدهند.

کشور مجارستان از اعضای اتحادیه شنگن بوده و دانشجویان محترم میتوانند در روزهای تعطیلات خود به راحتی‌ و بدون نیاز به ویزا به کشورهای دیگر حوزه شنگن مانند اتریش، ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا،…. سفر نمایند. 

مختصری راجع به کشور مجارستان

وسعت: ۹۳ هزار کیلومتر مربع

جمعیت: در حدود ۱۰ میلیون نفر
پایتخت: بوداپست
شهرهای مهم: میشکلتز، سگد، شوپرون
تولیدات : کشاورزی – صنعتی
همسایه ها: اتریش، اسلواکی، رومانی، کرواسی، ، اسلوونی و اکراین
این کشور عضو کامل اتحادیه اروپا و اتحادیه شنگن می باشد.

برخی‌ ویژگیهای جغرافیاییکشور مجارستان کشوری مسطح با دشت هایی‌ زیبا است که توسط رود دانوب معروفترین و زیباترین رود در اروپا به ۲ بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. این کشور دارای معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی است که اصالت و زیبایی‌ را در خود جای داده‌ است. مجارستان در حوزه اروپای مرکزی قرار دارد و دارای آب و هوایی معتدل می‌باشد. تابستانها در این کشور نسبتا گرم با رطوبی متوسط میباشند و همچنین دارای زمستان‌هایی‌ با بارندگی زیاد و هوایی‌ سرد است.

مجارستان در اروپا

کشور مجارستان در حوزه اروپای مرکزی و در قلب اروپا واقع شده است. از سال ۲۰۰۴ میلادی کشور مجارستان عضو کامل اتحادیه اروپا و از سال ۲۰۰۷ میلادی عضو کشورهای حوزه شنگن می‌باشد. کشور مجارستان به دلیل واقع شدن در مرکز اروپا و همسایگی با کشور اتریش از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل مجارستان را می‌توان پل شرق و غرب اروپا نامید. همچنین کشور مجارستان به دلیل موقعیت جغرافیای خود داری اهمیت خاصی‌ در اتحادیه اروپا بوده و این مورد موجب رشد فعالیت‌های بین المللی این کشور در زمینه امور فرهنگی‌ و آموزشی شده است.

کشور مجارستان از اعضای اتحادیه شنگن بوده و دانشجویان محترم میتوانند در روزهای تعطیلات خود به راحتی‌ و بدون نیاز به ویزا به کشورهای دیگر حوزه شنگن مانند اتریش، ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا،…. سفر نمایند. 

همچنین مجارستان از مراکز مهم تجاری و بازرگانی در حوزه اروپای مرکزی به شمار میرود و به همین علت شرکت‌ها و موسسات اقتصادی بزرگ و مهمی‌ در این کشور مشغول به فعالیت میباشند.

مجارستان را می‌توان از کشور‌های قدیمی‌، دارای تاریخ کهن، با فرهنگی طولانی‌ و واحد در اروپا نامید. موسیقی، معماری و هنر کشور مجارستان از نمونه‌های بارز و قابل توجه در سطح اروپا و جهان میباشد. طبیعت این کشور با وجود رود زیبای دانوب زیبایی‌ دو چندان پیدا کرده و مجارستان را می‌توان از زیباترین کشور‌های اروپایی‌ نامید.

این کشور مهد موسیقیدانان بزرگ اروپایی‌ همچون، فرانتس لیست، بلا بارتوک و دانشمندان بزرگی‌ چون آلبرت سنت جورجی کاشف ویتامین سی‌ و ایگناتس سمملوایز کاشف ویروس تب مادران باردار که باعث مرگ بسیاری از مادران پس از زایمان میشد می‌باشد.

زندگی‌ در مجارستان

     مجارستان کشوری است منحصر به فرد با معماری بسیار زیبای خود. پایتخت این کشور، شهر بوداپست از زیباترین پایتخت های اروپایی به شمار می رود و رودخانه دانوب با گذر از میان این شهر به زیبایی و شکوه بیشتر آن افزوده است. اکثر بناها و منازل موجود در این شهر قدیمی ولی زیبا می باشند. امکانات موجود در خانه های این کشور، کامل و مدرن هستند.

کشور مجارستان از اعضای اتحادیه شنگن بوده و دانشجویان محترم میتوانند در روزهای تعطیلات خود به راحتی‌ و بدون نیاز به ویزا به کشورهای دیگر حوزه شنگن مانند اتریش، ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا،…. سفر نمایند. 

 امنیت مجارستان

این کشور از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و جزء امن ترین کشورهای اروپائی است. جرم و جنایت در این کشور آمار بسیار پائینی را داراست. و شهرها مملو از دانشجویانی است که هر یک دوستان خوبی برا ی یکدیگر هستند. این امنیت ناشی از فرهنگ و طبع مردم مجارستان، کمی جمعیت و کنترل خوب نیروها ی پلیس در سطح این کشور است. احترام به عقایدو نژادهای گوناگون نیز از ویژگیهای مردم در این کشور است. و البته باید خاطر نشان کرد که مجارستان از کشور های اتحادیه شنگن بوده و همین امر بینانگر امنیت بالای آن است.

 پول رایج و بانکداری

واحد پول رایج در کشور مجارستان در حال حاضر فورینت (HUF) می باشد . در حال حاضر یک یورو معادل۲۹۰ فورینت مجارستان و یک دلار تقریباً معادل ۲۲۰ فورینت بوده و دارای نوسانهایی در زمانهای مختلف می باشد. صرافیها به فراوانی در تمامی این کشور وجود دارند و خدمات پولی و تعویض پول را به راحتی و به طور مطمئن انجام می دهند.

بانکداری در این کشور نیز دارای نحوه عملکرد بسیار مدرن و به روز دنیا بوده و بانکها به دو گروه بانک های کشور مجارستان و بانک های اروپایی تقسیم می گردند که هر یک دارای عملکردی رقابتی و مدرن نسبت به بانک های دیگر هستند. دستگاه های خودپرداز نیز به طور فراوان در همه جا وجود دارند.

 حمل و نقل مجارستان

مجارستان دارای یکی از کارآمدترین و دقیقترین سیستمهای حمل و نقل عمومی در جهان می باشد، وسائل حمل و نقل عمومی شامل مترو (Metro) و ترم (Tram) و اتوبوس (Bus) و اتوبوس برقی (Trolley Bus) می باشد. این سیستم یک سیستم ۲۴ ساعته بوده و در تمامی ساعات شبانه روز می توان به وسائل نقلیه عمومی دسترسی داشت.

این وسائل نقلیه در تمامی نقاط شهر توزیع شده است و نیازی به اتومبیل شخصی جهت رفت و آمد وجود ندارد. به جرأت مي توان گفت که نزدیک منزل هر فرد، یک ایستگاه اتوبوس یا ترم یا مترو وجود دارد . و دانشجویان دانشگاهها می توانند با پرداخت مبلغی معادل ۱۴ یورو، یک ماه بطور کامل در تمامی ساعات شبانه روز از تمامی وسائل نقلیه عمومی استفاده نمایند.

در شهر بوداپست، سه ایستگاه اصلی قطار جهت مسافرتهای بین شهری و خارج از کشور وجود دارد. ۷۰% تخفیف نیز جهت مسافرتهای بین شهری و داخل کشور از مزایای دانشجویی در این کشور است.تاکسی سرویسهای مختلفی نیز در این شهر فعال هستند ولی هزینه نسبتاً بالایی دارند.

در شهرهای دیگر نیز همین سیستم برای شهروندان و دانشجویان وجود دارد.

 خرید و هزینه زندگی

مراکز خرید

مراکز خرید بسیار متعدد , مدرن و متنوعی در این کشور وجود دارند که شامل مرکز خرید بزرگ یا shopping centerها , فروشگاه های بزرگ و بازارهای محلی نیز می گردد. برند ها و کالاهای با آرم و استاندارد بین المللی به طور فراوان در مراکز مختلف خرید یافت می گردند.

مراکز خرید مواد غذایی:

 به سه دسته  فروشگاههای بزرگ (Hypermarkets) بین المللی مانند: CORA, Auchan, Tesco – سوپر مارکتها: CBA, SPAR، – فروشگاههای کوچک (shops)، تقسیم می شوند. تنوع و کیفیت محصولات غذایی در این فروشگاهها بسیار بالا بوده و دارای استانداردهای بین المللی و اروپائی است. موادغذائی در این کشور به وفور یافت می گردند.

هزینه زندگی

واضح است که هزینه زندگی هر فرد ارتباط مستقیمی با سطح و نوع زندگی آن فرد دارد. به دلیل تنوع زیاد و بازه تفاوت قیمت ها هزینه زندگی می تواند برای افراد مختلف با توجه به نوع و سبک زندگی آنان بسیار متفاوت باشد.

به صورت معدل هزینه غذا و زندگی جدا از هزینه مسکن برای یک دانشجو در حدود ۲۵۰ –  ۳۵۰ یورو در ماه می باشد. لذا هزینه زندگی برای یک دانشجو با در نظر گرفتن هزینه مسکن نیز در یک ماه به طور تقریبی معادل ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می باشد و مجددا لازم به ذکر است که خصوصا در مورد دانشجویان محترم داشتن یک هم منزل می تواند کمک زیادی به کاهش هزینه زندگی آنان بنماید.

 سیستم ارتباطات موبایل و اینترنت

سیستم ارتباطات موبایل در کشور مجارستان توسط ۳ شرکت بین المللی با نامهای ذیل اداره میگردد. که هر یک سرویس‌های بسیار خوب و با استاندارد بالایی‌ را به مشترکین خود ارائه میدهند.

Vodafone, T-Mobile, Telenor

سیستم اینترنت نیز فقط بر پایه ADSL بوده و سرعت انتقال بسیار بالایی را دارا است. هزینه استفاده یک ماهه از اینترنت به همراه تلفن معادل ۲۵ یورو می باشد.

آموزش عالی‌ در مجارستان

آموزش عالی در مجارستان سابقه نسبتاً طولانی دارد. اولین دانشگاه این کشور در حدود ۶۰۰ سال پیش تاسيس گشت. دانشگاههای این کشور، دارای شهرت و رتبه جهانی هستند. این کشور دارای ۱۸ دانشگاه ملی یا دولتی، ۱۳ کالج ملی و ۴۱ دانشگاه غیردولتی یا خصوصی است. کالج دونا معتبرترین کالج بین المللی در کشور مجارستان در شهر بوداپست و مراکز تحصیلات بین الملل این کشور میباشد.

همچنین کشور مجارستان از مراکز مهم آموزش و تحقیق در علوم ریاضی و مهندسی در میان کشورهای جهان است.

رشته‌‌های تحصیلی‌ موجود درکشور مجارستان

رشته‌‌های مهندسی‌

 • مهندسی معماری

 • مهندسی کامپیوتر و IT

 • مهندسی عمران

 • مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی

 • مهندسی برق و سخت افزار

 • مهندسی مکانیک

 • علوم پایه

رشته‌‌های پزشکی‌

 • پزشکی – به مدت ۶ سال

 • دندانپزشکی – به مدت ۵ سال

 • دکترای داروسازی – به مدت ۵ سال

 • لیسانس فیزیوتراپی

کالج دونا مرکز تحصیلات بین الملل کشور مجارستان می‌‌باشد. دانشجویان از تمامی‌ کشور‌های جهان تحصیلات خود را با شرکت در دوره‌های این کالج شروع کرده و تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک خود را شروع می‌‌نمایند.

دانشجویان پس از گذراندن دوره مربوط به رشته دانشگاهی خود و کسب اطلاع لازم از رشته، دانشگاه و چگونگی‌ تحصیل در رشته مورد نظر در امتحان ورودی دانشگاه که در کالج دونا و یا در دانشگاه مورد نظر برگزار میگردد شرکت کرده و پس از قبولی در امتحان ورودی تحصیل خود را آغاز می‌نمایند.

نکته بسیار مهم:

تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های کشور مجارستان نیازمند قبولی در آزمون ورودی هر یک از این دانشگاهها بوده و شرکت در امتحان ورودی این دانشگاه ها الزامی است .همچنین واضح است که تحصیل در هر یک از رشته‌های دانشگاهی نیازمند پیش زمینه خوب و دانسته های کافی داوطلب در زمینه علوم ریاضی‌ و تجربی‌ است و از آنجا که زبان تحصیل و آموزش در این دانشگاه ها انگلیسی می باشد داشتن توانمندی کافی در زبان انگلیسی نیز شرطی مهم و تعیین کننده است. لذا و به طور معمول داوطلبان و متقاضیان تحصیل دردانشگاههای کشور مجارستان دوره های آمادگی را در کالج های برگزارکننده دوره های آمادگی در شهر بوداپست می گذرانند که تاثیر بسیار مثبت و مهمی در پذیرش و تحصیل آنان در دانشگاهها را دارد.

کالج دونا در شهر بوداپست مرکز مهم و اصلی‌ تحصیل در دوره‌های آمادگی تحصیلی‌ در دانشگاههای کشور مجارستان در شهر بوداپست می باشد. شرکت در دوره های آمادگی کالج دونا امکان آمادگی تحصیل و پذیرش در دانشگاه ها را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. با تحصیل در این کالج دانشجویان توانایی آکادمیک لازم در زمینه های امتحانات شفاهی و کتبی در رشته تحصیلی خود را پیدا کرده و به دوره ای جدید در دوران تحصیلی خود وارد می شوند.

سیستم آموزش عالی

سیستم آموزش عالی در مجارستان نیز دارای سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. جهت هماهنگی با کلیه کشورهای اتحادیه اروپا، سیستمی به نام سیستم Bologna، در سیستم آموزشی این کشور بکار گرفته شده و پیگیری می شود. در این سیستم که به سیستم دو دوره ای مشهور است, تحصیلات را بدون توقف می توان تا سطح کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) ادامه داد. مدت زمان دوره کارشناسی سه یا چهار سال بوده و دوره کارشناسی ارشد یک یا دو سال، و شخصی که در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می باشد می تواند تحصیلات خود را تا سطح کارشناسی ارشد ادامه دهد. دوره دکتری یا PhD، دوره سوم یا بخش سوم این سیستم آموزشی محسوب می گردد.

علاوه بر دوره های فوق، دوره های تحقیقاتی و موقت آموزش عالی در مؤسسات آموزشی این کشور اجراء می شود.

آموزش و تحصیلات بین المللی در این کشور از اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی آغاز گشت. پس از پیوستن کشور مجارستان به اتحادیه اروپا در اول ماه می سال ۲۰۰۴ میلادی مدارک دانشگاهی این کشور به صورت هماهنگ در تمامی کشورهای اروپایی مورد تایید قرار گرفته و می گیرد.

رشته‌های تحصیلی‌ در مجارستان

رشته‌های پزشکی شامل:

 • پیش پزشکی – به مدت ۱ سال

 • پزشکی – به مدت ۶ سال

 • دندانپزشکی – به مدت ۵ سال

 • دکترای داروسازی – به مدت ۵ سال

 • دامپزشکی‌ – به مدت ۵ سال

داوطلبان و متقاضیان رشته‌های پزشکی‌ می‌بایست دوره پیش پزشکی‌ را در کالج دونا بگذرانند.

رشته‌‌های مهندسی‌ – به مدت ۳ تا ۴ سال

 • پیش مهندسی – به مدت ۱ سال

 • مهندسی معماری

 • مهندسی کامپیوتر و IT

 • مهندسی عمران

 • مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی

 • مهندسی برق و سخت افزار

 • مهندسی مکانیک

 • علوم پایه

داوطلبان و متقاضیان رشته‌های مهندسی‌ می‌بایست دوره پیش مهندسی‌ را در کالج دونا بگذرانند.

رشته‌های علوم انسانی‌ و مدیریت – به مدت ۳ تا ۴ سال

 • دوره پیش مدیریت و بازرگانی – به مدت ۱ سال

 • مدیریت

 • مدیریت بازرگانی

 • مدیریت مالی‌

 • مدریت جهانگردی و توریسم

 • مدیریت هنر

داوطلبان و متقاضیان رشته‌های مدیریت می‌بایست دوره پیش مدیریت و بازرگانی را در کالج دونا بگذرانند.

توضیح مهم:

شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی الزامی بوده و  تحصیل در رشته پزشکی نیازمند دارا بودن پیش زمینه خوب و دانسته های کافی داوطلب در زمینه علوم زیست شناسی و شیمی است . همچنین از آنجایی که زبان تحصیل و آموزش در دانشگاه های پزشکی انگلیسی می باشد داشتن توانمندی کافی در زبان انگلیسی نیز شرطی مهم و تعیین کننده است. داوطلبان و متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه ها می بایست ابتدا دوره های آمادگی تحصیل در رشته‌های پزشکی‌ را در کالج دونا گذرانده و سپس در امتحان ورودی دانشگاه شرکت نمایند.

کالج دونا از معتبرترین مراکز برگزاری دوره‌های پیش پزشکی در شهر بوداپست می‌‌باشد. شرکت در دوره‌های پیش پزشکی‌ این کالج تاثیر بسیار مثبت و مهمی در پذیرش و  قبولی در امتحان ورودی دانشگاه‌های پزشکی‌ خواهد داشت .

شهریه‌های‌ تحصیلی

سال اول تحصیل – دوره‌های پایه کالج دونا

۱- شهریه دوره‌های DRC جهت تحصیل در کشورهای مجارستان و اسلواکی

 •     دوره یک ساله – شروع در اکتبر هر سال: ۵۶۰۰ یورو

 •     دوره فشرده –  شروع در فوریه هر سال: ۴۹۰۰ یورو

هزینه های دیگر:

·         هزینه پذیرش: ۲۰۰ یورو – الزامی
·         هزینه بیمه‌: ۲۵۰ یورو – الزامی
·         هزینه خوابگاه: ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو – الزامی
·         هزینه انتقال ارز: ۱۰۰ یورو – الزامی 
·         هزینه خدمات: ۱۵۰ یورو – اختیاری
·         هزینه صدور دیپلم A-level کشور انگلستان: ۵۰۰ یورو – اختیاری 

۲- شهریه دوره‌های TRC جهت تحصیل در کشورهای انگلستان، آمریکا و کانادا

 •   دوره یک ساله و فشرده – شروع در اکتبر و فوریه هر سال: ۷۵۰۰ یورو

هزینه های دیگر:

·         هزینه پذیرش: ۲۰۰ یورو – الزامی
·         هزینه بیمه‌: ۲۵۰ یورو – الزامی
·         هزینه خوابگاه:۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو – الزامی
·         هزینه انتقال ارز: ۱۰۰ یورو – الزامی 
·         هزینه خدمات: ۱۵۰ یورو – اختیاری
·         هزینه صدور دیپلم A-level کشور انگلستان: ۵۰۰ یورو – اختیاری 

توضیح: از سال تحصیلی‌ ۲۰۱۴-۲۰۱۵ میلادی تمامی‌ دانشجویان کالج دونا در بدو ورود امکان تاکسی رایگان جهت انتقال از فرودگاه به خوابگاه را خواهند داشت. 

شهریه های تحصیلی‌ از سال دوم

رشته‌‌های پزشکی‌

 • پزشکی – به مدت: ۶ سال – شهریهٔ هر ترم به صورت معدل ۹۰۰۰ دلار – شهریه دوره پزشکی در دانشگاه‌های مختلف اندکی متفاوت است.

 • دندانپزشکی – به مدت ۵ سال – شهریهٔ هر ترم به صورت معدل ۹۵۰۰ دلار – شهریه دوره دندانپزشکی در دانشگاه‌های مختلف اندکی متفاوت است.

 • دکترای داروسازی – به مدت ۵ سال – شهریهٔ هر ترم ۶۰۰۰ دلار

 • دامپزشکی‌:  به مدت ۵ سال – شهریه هر ترم ۸۰۰۰ یورو

کلیه رشته‌‌های مهندسی‌:

 • ۳۲۰۰ یورو در هر ترم – به مدت ۶ تا ۸ ترم تحصیلی‌

رشته‌های علوم انسانی‌ و مدیریت:

 • ۲۵۰۰ – ۳۰۰۰ یورو در هر ترم  – به مدت ۶ تا ۸ ترم تحصیلی‌

شرایط ویزا

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی‌

۱. ترجمه رسمی‌ اصل دیپلم دبیرستان

۲. ترجمه رسمی‌ ریز نمر‌ات سه‌ سال دبیرستان

۳. گواهی بانکی‌ مبنی بر موجودی به میزان ۴۰ – ۵۰ میلیون تومان به زبان انگلیسی‌

۴. سند ملکی‌ به نام پدر، مادر و یا خود دانشجو

۵. بيمه مسافرتي  كه دفتر تهران هماهنگ مي نمايد.

۶. پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار یکسال

۷. سه قطعه عکس رنگی‌

۸. ترجمه رسمی‌  شناسنامه مادر دانشجو  (در صورتی‌ که حامی‌ دانشجو مادر ایشان باشد.)

تعهد نامه محضری پدر یا مادر مبنی بر تقبل و تعهد پرداخت  هزینه‌های تحصیلی‌ فرزند خود در کشور مجارستان 

۹. تایید کالج مبنی بر پرداخت شهریه دانشجو

۱۰. رزرو خوابگاه یک ماهه (توسط کالج انجام میشود.)

توضیحات مهم:

۱. مدارک بالا مدارکی هستند که باید توسط دانشجو تهیه گردند و به غیر از این مدارک مدارک دیگری مورد نیاز است که توسط دفتر نمایندگی‌ در تهران تهیه و ارائه میگردد.

۲. کشور مجارستان عضو اتحادیه اروپا و  محدوده شنگن بوده و صدور ویزا  و اقامت در آنها تابع قوانین اتحادیه شنگن است . مدت زمان صدور ویزا بین ۴ تا ۶ هفته می باشد. لازم به ذکر است که در مورد  دانشجویان در صورت تایید ویزا دانشجویان موظفند حداکثر ظرف مدت یک ماه  با مراجعه به دفتر امور اتباع خارجی در شهر محل تحصیل خود اقدام به دریافت اقامت دانشجویی خود بنمایند.

درباره کالج

کالج دونا در شهر بوداپست مرکز آموزشی بین الملل کشور مجارستان جهت پذیرش و آموزش دانشجویان بین الملل از تمامی‌ کشورهای جهان در رشته های، پزشکی‌، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، دام پزشکی‌، کلیه رشته‌های مهندسی‌، علوم انسانی‌ و مدیریت می‌‌باشد. تمامی‌ دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان و یا دیگر کشورهای اروپایی‌ در رشته‌های مختلف تحصیلی‌ را دارند می‌بایست با گذراندن دوره‌های پایه در کالج دونا در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کرده و پس از قبولی در امتحان ورودی تحصیل در رشته مورد نظر خود را آغاز نمایند. این کالج با همکاری برجسته‌ترین استادن از دانشگاه پزشکی‌ سملوایز و دانشگاه فنی بوداپست تأسیس گشته و مدیریت میگردد. مجموعه کالج دونا به عنوان یکی‌ از مراکز آموزشی معتبر بین المللی و دارای یکی‌ از قویترین گروه‌های آموزشی در کشور مجارستان به همراه نمایندگان و مشاوارن تحصیلی‌ کارآمد،رسمی‌ و مورد تایید سفارت مجارستان در ایران تلاش بر آن‌ دارند که اطمینان کامل شما جهت تحصیل در یک کشور کهن اروپایی و گذراندن پله‌های موفقیت جهت آینده‌ای بهتر را برای شما عزیزان فراهم آورند.
همچنین واضح است که تحصیل در هر یک از رشته‌های دانشگاهی نیازمند پیش زمینه خوب و دانسته های کافی داوطلب در زمینه علوم ریاضی‌ و تجربی‌ است و از آنجا که زبان تحصیل و آموزش در این دانشگاه زبان انگلیسی می باشد داشتن توانمندی کافی در زبان انگلیسی نیز شرطی مهم و تعیین کننده است. لذا داوطلبان و متقاضیان تحصیل دردانشگاههای کشور مجارستان دوره های آمادگی را در کالج دونا در شهر بوداپست می گذرانند که تاثیر بسیار مثبت و مهمی در پذیرش و تحصیل آنان در دانشگاهها را دارد. تحصیل در این کالج همچنین تحصیل و یادگیری در یک محیط کاملا بین المللی را برای دانشجویان آن فراهم می کند.

ویژگیها و مزیت‌های منحصر بفرد کالج دونا

 • دارای قویترین گروه اموزشی با همکاری اساتید برجسته و مجرب از دانشگاه علوم پزشکی‌ سملوایز و دانشگاه فنی‌ بوداپست

 • دارای یکی از بهترین کتاب‌ها و بسته‌های آموزشی دوره پیش پزشکی در سطح اروپا

 • دارای نمایندگی‌ رسمی‌ و ارتباط آکادمیک نزدیک با تمامیه دانشگاه‌های کشور مجارستان و دانشگاه‌های پزشکی‌ کشور اسلواکی

 • برگزارکننده امتحانات ورودی دانشگاه فنی‌ بوداپست و دانشگاه‌های پزشکی‌ کشور اسلواکی

 • آموزش زبان انگلیسی‌ با همکاری اساتید مجرب از کشور انگلستان و ایرلند

 • ارائه خدمات جهت اقامت و اسکان دانشجویان

 • امکان دسترسی‌ به اینترنت با سرعت بالا در کالج و در خوابگاه برای تمامی‌ دانشجویان

 • مفتخر به کسب رتبه‌های اول و دوم آزمون ورودی دانشگاه فنی‌ بوداپست

 • تحصیل در محیطی‌ آرام در یکی‌ از بهترین منطق شهر بوداپست و در کنار رود زیبای دانوب

کالج دونا دارای مجوّز رسمی‌ جهت آموزش کلیه دوره‌های پیش دانشگاهی است.

۱٫ دوره علوم پایه – پیش پزشکی‌

 • برای داوطلبان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی, فیزیوتراپی, شیمی‌ و زیست شناسی‌

 • شامل دروس : زبان انگلیسی عمومی ، زبان تخصصی رشته پزشکی ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک و زبان مجاری.

۲٫ دوره علوم فنی – پیش مهندسی

 •  برای داوطلبان رشته های مهندسی‌ و علوم پایه

 • شامل دروس : ریاضی‌، فیزیک , کامپیوتر, زبان انگلیسی عمومی و تخصصی

۳٫ دوره علوم اقتصادی – پیش بازرگانی و مدیریت

 • شامل دروس : مدیریت , کامپیوتر, زبان انگلیسی عمومی و تخصصی

۴٫ دوره‌های پیش فوق لیسانس و دکترا 

این دوره به صورت مشترک برای داوطلبان دوره‌های فوق لیسانس و دکترا برگزار میگردد.

مدارک لازم جهت پذیرش در دوره های کالج

 1. ترجمه رسمی مدرک دیپلم

 2. ترجمه رسمی ریز نمرات (کارنامه) سه سال دبیرستان

 3. کپی از صفحه عکس دار پاسپورت – حداقل اعتبار لازم برای پاسپورت ۹ ماه میباشد.

ترجمه مدارک میبایست به تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه برسد.

مدارک لازم برای ثبت نام در کالج پس از دریافت پذیرش:

 1. اصل ترجمه مدارک لازم در بالا برای پذیرش جهت ثبت نام می بایست ارائه گردد.

 2. ۲ قطعه عکس

 3. رزومه از سوابق تحصیلی و شغلی

 4. سی دی شامل اسکن تمامی مدارک بالا

سیستم و دوره های آموزشی در کالج دونا به شکلی کامل و بر مبنای اصول درک صحیح مطالب مورد نیاز جهت شروع برنامه های دانشگاهی تهیه شده است.اساتید و مدرسان موضوعات و مطالب را به شکلی ساده ، جامع و قابل درک در این دوره ها به دانشجویان ارائه و آموزش می دهند. همچنین روش های جدید آموزشی، توجه کامل جهت حفظ سطح آموزش، به روز بودن دانش و آگاهی دانشجویان, ارتقای آن و رقابتی کردن تحصیلات در تمامی برنامه های آموزشی کالج دونا در نظر گرفته شده است.

کالج دونا مفتخر به کسب بالاترین رتبه آموزشی در بین کالج‌های کشور مجارستان و موفق به پذیرش ۱۰۰% دانشجویان آن در آزمون ورودی دانشگاههای کشور مجارستان در سال تحصیلی‌ ۲۰۱۲-۲۰۱۳ میلادی می‌باشد.

دانشجویان کالج دونا موفق به کسب رتبه‌های اول و دوم در امتحان ورودی دانشگاه فنی بوداپست در سال تحصیلی‌ ۲۰۱۱-۲۰۱۲ میلادی گشتند. در حال حاضر این کالج دارای قویترین گروه آموزشی متشکل از اساتید برتر دانشگاه‌های کشور مجارستان و انگلستان می‌‌باشد.

چرا کالج دونا؟

ویژگیها و امکانات کالج دونا:

کالج دونا معتبرترین مرکز آموزشی بین الملل در کشور مجارستان می‌باشد. دلایل ذیل و خدمات متفاوت این کالج گواه این مدّعا خواهد بود. لذا دانشجویان محترم با انتخاب کالج دونا میتوانند با اطمینان کامل تحصیل خود را در اروپا و در کشور زیبای مجارستان آغاز نمایند. 

امکانات ویژه کالج دونا:

۱. دارای قویترین گروه آموزشی با  همکاری اساتید برجسته و مجرب از دانشگاه علوم  پزشکی سملوایز و دانشگاه فنی بوداپست و همچنین دانشگاه های معتبر کشور آمریکا

۲. تحصیل دانشجویان در یک محیط کاملا بین المللی. دانشجویان کالج دونا متشکل از  ۵  قاره  جهان میباشند.

۳. دارای نمایندگی‌ رسمی‌  و  ارتباط  آکادمیک نزدیک با  تمامی  دانشگاه‌های  کشور  مجارستان  و دانشگاه‌های پزشکی‌ کشور اسلواکی

۴. برگزارکننده  امتحانات  ورودی  دانشگاه فنی بوداپست  و  دانشگاه‌های پزشکی‌  کشور  اسلواکی

۵. آموزش زبان انگلیسی با همکاری اساتید مجرب از کشور انگلستان

۶. خوابگاه دانشجویی با قیمت مناسب

۷. ارایه برنامه‌های متنوع فرهنگی‌ و تفریحی برای دانشجویان

۸. ارایه خدمات کامل جهت اقامت و اسکان دانشجویان

۹. مفتخر به کسب رتبه‌های اول و دوم آزمون ورودی دانشگاه  فنی بوداپست در سال۲۰۱۱-۲۰۱۲  و همچنین کسب رتبه‌ اول در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳ میلادی

۱۰. تحصیل در محیطی‌ آرام در یکی‌ از بهترین مناطق شهر بوداپست و در کنار رود زیبای دانوب

۱۱. قرارگیری کالج دونا در شهر بوداپست پایتخت کشور مجارستان با امکانات بسیار بالاتر و  متنوع تر از شهرهای دیگر می باشد.

۱۲. کالج دونا به عنوان یکی‌ از مراکز آموزش و امتحان مدرک تافل در کشور مجارستان

۱۳. امکان دسترسی‌ به اینترنت با سرعت بالا در کالج و در خوابگاه برای تمامی‌ دانشجویان

۱۴. اتاق کامپیوتر کالج با کامپیوترهای مجهز جهت استفاده دانشجویان

۱۵. کلاس‌های مجهز به امکانات آموزشی‌ مدرن

۱۶. اتاق مطالعه برای دانشجویان

۱۷. امکان کپی‌ و تکثیر جزوات در دفتر دانشجویان با هزینه بسیار پایین

۱۸. ارائه کارت دانشجویی به دانشجویان

۱۹. بیمه‌ کامل خدمات درمانی و حوادث

۲۰. امکان معافیت دانشجویان کالج دونا از امتحانات ورودی دانشگاه ها

رشته‌های تحصیلی‌ کالج دونا

۱٫ دوره علوم پایه – پیش پزشکی‌

 • برای داوطلبان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی, فیزیوتراپی, شیمی‌ و زیست شناسی‌

 • شامل دروس : زبان انگلیسی عمومی ، زبان تخصصی رشته پزشکی ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک و زبان مجاری.

۲٫ دوره علوم فنی – پیش مهندسی

 •  برای داوطلبان رشته های مهندسی‌ و علوم پایه

 • شامل دروس : ریاضی‌، فیزیک , کامپیوتر, زبان انگلیسی عمومی و تخصصی

۳٫ دوره علوم اقتصادی – پیش بازرگانی و مدیریت

 • شامل دروس : مدیریت , کامپیوتر, زبان انگلیسی عمومی و تخصصی

۴٫ دوره‌های پیش فوق لیسانس و دکترا 

این دوره به صورت مشترک برای داوطلبان دوره‌های فوق لیسانس و دکترا برگزار میگردد.

مدارک لازم جهت پذیرش در دوره های کالج

 1. ترجمه رسمی مدرک دیپلم

 2. ترجمه رسمی ریز نمرات (کارنامه) سه سال دبیرستان

 3. کپی از صفحه عکس دار پاسپورت – حداقل اعتبار لازم برای پاسپورت ۹ ماه میباشد.

مدارک لازم برای ثبت نام در کالج پس از دریافت پذیرش:

 1. اصل ترجمه مدارک لازم در بالا برای پذیرش جهت ثبت نام می بایست ارائه گردد.

 2. ۲ قطعه عکس

 3. رزومه از سوابق تحصیلی و شغلی

دوره‌های فوق لیسانس و دکترا

 • ترجمه رسمی‌ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد

 • ترجمه ریز نمرات دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد

 • رزومه

 • ۲ توصیه نامه از محل تحصیل و یا محل کار

 • ارائه طرح تحقیقاتی‌ برای داوطلبان مقطع دکترا

 • کپی صفحه عکس دار پاسپورت

شهریه کالج

سال اول تحصیل – دوره‌های پایه کالج دونا

۱- شهریه دوره‌های DRC جهت تحصیل در کشورهای مجارستان و اسلواکی

 •     دوره یک ساله – شروع در اکتبر هر سال: ۵۸۰۰ یورو

 •     دوره فشرده –  شروع در ژانویه و فوریه هر سال: ۵۶۰۰ یورو

توضیح مهم: از سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ میلادی دانشجویان دوره پیش پزشکی کالج دونا کتابهای آموزشی دوره پیش پزشکی کالج و همچنین تمامی دانشجویان کتابهای دوره زبان انگلیسی را به طور رایگان دریافت خواهند نمود.

هزینه های دیگر:

·         هزینه پذیرش: ۲۰۰ یورو – الزامی
·         هزینه بیمه‌: ۲۵۰ یورو – الزامی
·         هزینه خوابگاه: ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو – الزامی
·         هزینه انتقال ارز: ۱۰۰ یورو – الزامی 
·         هزینه خدمات: ۱۵۰ یورو – اختیاری
·         هزینه صدور دیپلم A-level کشور انگلستان: ۵۰۰ یورو – اختیاری

۲- شهریه دوره‌های TRC جهت تحصیل در کشورهای انگلستان، آمریکا و کانادا

 •   دوره یک ساله و فشرده – شروع در اکتبر، ژانویه و فوریه هر سال: ۷۵۰۰ یورو

هزینه های دیگر:

·         هزینه پذیرش: ۲۰۰ یورو – الزامی
·         هزینه بیمه‌: ۲۵۰ یورو – الزامی
·         هزینه خوابگاه: ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو – الزامی
·         هزینه انتقال ارز: ۱۰۰ یورو – الزامی 
·         هزینه خدمات: ۱۵۰ یورو – اختیاری
·         هزینه صدور دیپلم A-level کشور انگلستان: ۵۰۰ یورو – اختیاری 

امکانات و خوابگاه کالج

امکانات و شرایط خوابگاه کالج دونا:

تمامی دانشجویان در بدو ورود از سرویس رایگان تاکسی جهت انتقال از فرودگاه به خوابگاه برخودار خواهند بود. 

دانشجویان کالج دونا می توانند به صورت طولانی مدت در یک هتل ۲ ستاره به عنوان خوابگاه اسکان داده شوند. همچنین به محض ورود دانشجویان در این هتل اسکان داده خواهند شد و سپس می توانند انتخاب کنند که آیا در این هتل بمانند یا آپارتمان مورد نظر خود را اجاره کنند.

خوابگاه کالج در نزدیکی‌ خط ۳ مترو  بوداپست قرار گرفته و به سادگی‌ بوسیله مترو می‌توان به کالج رفت و آمد کرد. فاصله زمانی‌ بین خوابگاه و کالج ۳۰ دقیقه بوسیله مترو می‌باشد.

هزینه رفت و آمد برای هر ماه ۳۵ یورو بوده و دانشجویان با استفاده از این بلیت امکان استفاده از تمامی‌ خطوط حمل ونقل شهری بوداپست شامل مترو، اتوبوس، ترم، در تمامی ۲۴ ساعت روز را خواهند داشت.

دانشجویان کالج دونا میتوانند در اتاق‌های خوابگاه به صورت انفرادی، ۲ نفره، ۳ و ۴ نفره با هزینه‌های ذیل اقامت داشته باشند.

هزینه خوابگاه برای ماه اول به صورت زیر می باشد:

 • برای دانشجویان دراتاق یک تخته (خصوصی) برای مدت سی روز : ۹۰۰ یورو

 • برای دانشجویان دراتاق دو و یا سه تخته برای مدت سی روز : ۵۰۰ یورو

 • برای والدینی که قصد همراهی فرزند خود (دختر/ پسر) را دارند برای مدت سی روز : ۹۰۰ یورو

تذکر: دانشجویانی که برای اقامت خود اتاق دو تخته را انتخاب کرده اند باید آگاه باشند که ممکن است به محض ورود در اتاق سه تخته اسکان داده شوند.

هزینه خوابگاه برای ماه دوم و به بعد به صورت زیر می باشد:

 • اتاق یک تخته استاندارد : ۴۵۰ یورو

 • اتاق دوتخته : ۳۵۰ یورو برای هر نفر

شرایط و چگونگی‌ پرداخت هزینه خوابگاه:

۱- مبلغ پیش پرداختی جهت اقامت در خوابگاه دریافت نمیگردد.

۲- هزینه خوابگاه معادل مبلغ ذکر شده در بالا می‌باشد و این هزینه شامل مبلغ آب، برق، گاز و اینترنت میگردد و نیازی به پرداخت مبلغ دیگری جهت آب، برق، گاز و اینترنت نیست.

امکانات خوابگاه شامل: 

 • سالن غذاخوری (صبحانه, نهار و شام در این سالن به مبلغ روزانه ۳-۴ یورو سرو میگردد.)

 • بوفه غذاخوری در حیاط خوابگاه در فصل های بهار و تابستان

 • شست و شوی لباس دانشجویان توسط خوابگاه بصورت رایگان تا ۵ کیلو در هر هفته. شستن لباسها توسط دانشجویان انجام نمی شود و بلکه توسط کارکنان هتل صورت می گیرد.

 • کمد لوازم برای هر فرد

 • میز مطالعه در اتاق دانشجو به در خواست دانشجو گذاشته خواهد شد.

 • اینترنت بی‌ سیم با سرعت بالا و رایگان برای دانشجویان

 • نظافت و  تعویض ملحفه اتاق‌ها به صورت هفتگی

 • نکات مهم:

 • خوابگاه دارای امکان پخت و پز غذا نمیباشد لیکن وعده های غذایی هر کدام با قیمت دانشجویی معادل ۳-۴ یورو در هر وعده با کیفیت غذایی خوب سرو میگردند.

 • مدیریت و مالکیت خوابگاه به طور کامل مستقل از کالج دونا می باشد.

امکان اجاره‌ آپارتمان در بوداپست

برای دانشجویانی که خواهان اجاره آپارتمان هستند این امکان وجود دارد تابتوانند واحد آپارتمانی مورد نظر خود رابا کمک کالج پیدا کنند.

اجاره ماهیانه برای یک واحد آپارتمانی به طور میانگین در حدود ۳۵۰ تا ۶۵۰ یورو می باشد.همچنین امکان اجاره برای ۲ یا ٣ دانشجو به طور همزمان در یک واحد وجود دارد که می تواند از لحاظ مالی مقرون به صرفه باشد.

کالج دونا همچنین امکان اجاره‌ آپارتمان‌های دانشجویی با هزینه مناسب را با همکاری یکی‌ از معتبرترین مراکز خانه یابی‌ دانشجویی در شهر بوداپست جهت رفاه حال دانشجویان محترم پدید آورده است. این امکانات با همکاری موسسه املاک بوداپست ارائه  میگردد.

تحصیل در انگلستان، آمریکا و کانادا

 برنامه تی آر سی (جهت تحصیل در کشورهای انگلستان, آمریکا و کانادا )

این دوره جهت تحصیل در کشور‌های انگلستان، آمریکا و کانادا ارائه میگردد.پس از گذراندن دوره تی آر سی شما پذیرش خود را از دانشگاه های وابسته و همکار کالج دونا  در انگلستان-آمریکا و کانادا بدون هیچ گونه آزمون ورودی دریافت خواهید کرد. و پذیرش شما تضمین شده خواهد بود. بدیهی‌ است که متقاضیان دوره تی‌ آر سی‌ امکان تحصیل در کشور مجارستان و اسلواکی را هم خواهند داشت.  هزینه این دوره ۷۵۰۰ یورو می‌باشد.  لیست دانشگاه‌ها:

انگلستان 

 • Bangor University (Accounting and Finance, Law, Medical Sciences, etc.)

 • Birmingham City University (Health, Business, Computing, etc.)

 • University of Greenwich (Accounting and Finance, Economics, Engineering, etc.)

 • University of York (Accounting, Finance, Business, Management, etc.)

 • University of Chester (Business Management, Computer Science, Engineering, etc.)

 • University of Bedfordshire (Computer Science and Technology, Social Sciences, etc.)

 • Teesside University (Computing and Web, Media and Journalism, Psychology, etc.)

 • Northumbria University (Architecture, Engineering Management, Marketing, etc.)

 • London Metropolitan University (Accounting and Finance, Network Management, etc.)

 • De Montfort University (Accounting and Economics, Computer Science, International Relations, etc.)

آمریکا

 • Wright State University (HR Management, Nursing and Health, Economics, etc.)

 • Saint Peter’s University (Accountancy, Computer Science, International Business, etc.)

 • Saginaw Valley State University (Accounting, Economics, Management, etc.)

 • Pittsburgh Technical Institute (Marketing, Medical Assisting, Information Technology, etc.)

 • National American University (Accounting, Business Administration, Healthcare Management, etc.)

 • Texas Wesleyan University (Business Administration, Natural and Social Sciences, Education, etc.)

 • Abilene Christian University (Advertising, Engineering, Management, etc.)

کانادا

 • Centennial College, Canada (Business, Communications, Media, Tourism, etc.)

همین حالا میتوانید برای رشته ی دلخواه در مقطع مورد نظر اقدام نمایید کافیست  بر روی لینک زیر را کلیک کنید

برای مشاوره رایگان لطفا با ما از طریق برنامه های زیر در تماس باشید.

برای دیدن تصاویر و ویدیو های بیشتر در مورد دانشگاه ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.