رفتار با حیوانات در قبرس شمالی

گربه ها و سگ های ولگرد می توانند در همه جای قبرس شمالی یافت شوند. گروهی از سگ ها را می توان در پارکینگ های سوپر مارکت ها و حتی در اماکن گردشگری قبرس مشاهده کرد ، گربه ها هم وضعیتی مشابه دارند بطوری که گربه ها به طور ناگهانی می توانند در هر مکانی ، حتی در داخل رستوران ها و مغازه ها ظاهر شوند. زیرا مردم قبرس رفتار بسیار خوب و مناسبی با حیوانات دارند. تقریباً همه حیواناتی که دیده میشوند از نظر سلامتی و وضعیت مطلوبی به سر می برند ، در حالی که برخی از آنها به طرز واضحی برچسب خورده اند تا نشان دهند که وضعیت سلامتی آنها بطور کامل کنترل میشود و دارای شناسنامه هستند. در طول مدتی که درکشور قبرس زندگی کردم هیچکدام از حیوانات هیچگونه تجاوز به ما نشان ندادند و بالعکس کاملاً شیرین بودند. به نظر می رسد که افراد محلی تحمل بالایی را برای گربه ها دارند ، و اغلب درها را برای آنها باز می کنند و به آنها غذا میدهند.

نگهداری از حیوان خانگی در کشور قبرس

کشور قبرس شمالی یکی از مقاصد گردشگری است، که هر ساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند. چه قصد اقامت در این کشور را داشته باشید، و یا قصد مسافرت کوتاه مدت به قبرس شمالی را داشته باشید، باید با قوانین این کشور خود را وفق دهید. یکی از قوانین بسیار سختگیرانه این کشور، در رابطه با نگهداری از حیوانات خانگی در قبرس شمالی، و به خصوص گربه و سگ است. 

داشتن میکروچیپ برای حیوانات الزامی است

هر سگ و گربه‌ای که قرار باشد در قبرس به زندگی خود ادامه دهد، باید دارای میکروچیپ باشد. این میکروچیپ‌ها در واقع ردیاب‌هایی هستند که در صورت گم شدن حیوانات، بتوان از آن‌ها برای یافتنشان استفاده کرد. همانطور که گفته شد، این قوانین سختگیرانه بیشتر برای راحتی حیوانات در نظر گرفته شده است، و قبرس شمالی یکی از کشورهایی است که به حقوق حیوانات احترام بسیار زیادی می‌گذارد.

قوانین ورود حیوانات خانگی به قبرس

اگر قصد مهاجرت کردن به قبرس شمالی را دارید و دل کندن از حیوان خانگی‌تان برای شما مشکل است، چاره‌ای ندارید جز اینکه حیوان خانگی خودتان را هم با خود ببرید. مهاجرت کردن با حیوان خانگی شرایط خاصی دارد و باید مراحلی را برای کسب مجوز طی کنید.

مراحل انتقال حیوانات خانگی از ایران به قبرس شمالی

مدارک مورد نیاز برای خروج حیوانات از ایران شامل موارد زیر است:

گواهی سلامت دامپزشکی بخش خصوصی (مدت اعتبار این گواهی از تاریخ صدور یک هفته می‌باشد)
شناسنامه بهداشتی و یک برگ کپی از صفحه اول (مشخصات حیوان) و صفحه‌ای که برچسب آخرین واکسن هاری و دیگر اقدامات بهداشتی در آن درج شده است.
کارت میکروچیپ و یک برگ کپی از آن (شناسایی در پرندگان با کاشت میکروچیپ و یا نصب حلقه پا امکان پذیر می‌باشد)
اصل گذرنامه مسافر و یک برگ کپی از صفحه مشخصات
خروج حیوانات نام برده شده درلیست citis به همراه مسافر (نظیر کاسکو، کاکادو، عروس هلندی و…) علاوه بر احراز شرایط مذکور مستلزم دارا بودن گواهی citis از سازمان محیط زیست کشور ایران و اجرای مقررات قرنطینه دامپزشکی کشور مقصد می‌باشد
جهت صدور مجوز برای سگ و گربه باید حداقل ۱۴ روز از تزریق آخرین واکسن هاری گذشته باشد
جهت خروج از کشور اعتبار مجوز صادره ازتاریخ صدور حداکثر ۱۰ روز می‌باشد
حداکثرتعداد حیوانات خانگی همراه مسافر (سگ و گربه ۲ قلاده – پرنده زینتی ۱۰ قطعه)
ارائه فیش واریزی برای هر قلاده سگ و گربه ۲۲۰۰ ریال و هر قطعه پرنده ۱۱۰۰ ریال به حساب سیبا ۲۱۷۳۸۳۱۲۰۷۰۰۱ به نام اداره کل دامپزشکی استان تهران نزد شعب بانک ملی (توجه داشته باشید که این مبالغ امکان دارد تغییر کند)
مقررات فوق الذکر جهت خروج حیوانات به صورت همراه مسافر به خارج از کشور می‌باشد 

مدارک مورد نیاز برای ورود حیوانات به قبرس شمالی شامل موارد زیر است:

کاشت میکروچیپ
واکسیناسیون هاری
پس از واکسینه شدن حیوان باید حتماً اطلاعات واکسیناسیون در گواهی بهداشتی بین المللی و شناسنامه ثبت شود که این اطلاعات شامل:

سن حیوان
شماره میکروچیپ و تاریخ دقیق تزریق میکروچیپ
تاریخ دقیق انجام واکسیناسیون
نام واکسن و شماره سری واکسن و تاریخ انقضاء آن
تاریخ واکسیناسیون یادآور (که باید زمان واکسیناسیون با محاسبات شرکت سازنده واکسن هم خوانی داشته باشد)
تست خون جهت اندازه‌گیری تیترآنتی بادی هاری
نمونه خون باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون هاری گرفته شود و باید به یکی از آزمایشگاه های مورد تأیید اتحادیه اروپا فرستاده شود (این ۳۰ روز باید از روز بعد از واکسیناسیون محاسبه گردد)

تست خون باید تیتر آنتی بادی را IU/ML 5/0 و یا بیشتر از این مقدار نشان دهد.

اگر تست خون توسط آزمایشگاه قابل قبول اعلام گردد، حیوان سه ماه بعد از نمونه گیری اجازه ورود به این کشور را دارد.

اخذ نامه تعهد به عدم استفاده تجاری

اخذ اجازه نامه ورود از قبرس شمالی حداکثر یک ماه قبل از سفر