یکی از دغدغه های تحصیل در ترکیه موضوع خوابگاه های دانشجویی ترکیه می ­باشد که قبل از ورود دانشجویان باید نسبت به تامین آن اقدام گردد. ما در این مقاله سعی نموده ایم اطلاعات لازم در زمینه خوابگاه های دانشجویی را در اختیار عزیزان قرار دهیم در صورتیکه دانشجویان عزیز با سوالات دیگری در این زمینه روبرو شدند می­توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و از مشاوره های مفید آنان بهره مند گردند. سوالات زیر جزو سوالالت کلیدی مقاله حاضر است:

  • شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه به چه صورتی است؟
  • مزایا و معایب خوابگاه های دانشجوئی ترکیه چیست؟
  • هزینه خوابگاهی دانشجویان خارجی در ترکیه چگونه می باشد؟

شرایط خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های دانشجویی در ترکیه هرکدام دارای قوانین می­باشد. از جمله رعایت زمان رفت و آمد دانشجویان از مهمترین نکاتی است که در اکثر خوابگاه ها به دانشجویان تأکید می­ گردد. در صورت عدم رعایت ملزم به پرداخت جریمه هایی خواهند بود. هزینه خوابگاهی که دانشجویان بصورت ماهانه پرداخت می­نمایند. در برخی از خوابگاه ها تمامی هزینه های آب و برق و گاز و غیره را شامل می­ شود. اما در برخی دیگر از خوابگاه ها دانشجویان می­ باید علاوه بر پرداخت اقامت خود هزینه های ذکر شده را نیز بصورت جداگانه پرداخت نمایند.

دانشگاه هایی که دارای خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان می­ باشد با هزینه های بسیار مناسب در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند. معمولاً هزینه این خوابگاه ها ۴۵TL (لیر) در ماه است. این خوابگاه ها بصورت اتاق های تک نفره و یا چند نفره می­باشد. خوابگاه های چند نفره دارای آشپزخانه ها و حمام های مشترک می ­باشند. این خوابگاه ها دارای رستوران و کافه هایی می ­باشد که تا دیر وقت باز می­باشند. در اینجا دانشجویان فرصت یافتن دوستان بین المللی و ترکی زبان را در این محیط ها خواهند داشت. البته دانشجویان در صورت تمایل می­توانند با پرداخت هزینه های بالاتر از آپارتمان های لوکس و مسکن های خارج از خوابگاه های دانشجویی نیز استفاده نمایند.

معایب خوابگاه های دانشجویی ترکیه

در خوابگاه های دانشجویی این کشور دانشجویان می­ باید بصورت مشترک از سرویس های بهداشتی استفاده نمایند. همین امر یکی از مهمترین موضوعاتی است که دانشجویان در این خوابگاه های از آن ناراضی هستند. از طرفی دیگر خوابگاه های ترکیه بصورت تفکیک جنسیتی هستند و دانشجویان از یکدیگر جدا می­ شوند. این هم موضوعی است که از نظر دانشجویانی که از دیگر کشورها به ترکیه سفر نموده اند غیر ضروری و جالب بنظر می­ رسد.

این خوابگاه ها توسط مدیریت دانشگاه مورد نظر اداره می­ گردد. همچنین امکان زندگی در محوطه دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان وجود دارد. بدین منظور دانشجویان می­ باید ثبت نام نموده و مجوز برای اسکان در محوطه دانشگاه را مدیر مربوطه در این بخش دریافت نمایند. دانشجویان در خوابگاه های دانشگاه های ترکیه ملزم به رعایت قوانین و راهنمائی هایی هستند که از سوی مدیریت خوابگاه بمدنظر است.

پذیرش خوابگاه های دانشجویی ترکیه

دانشگاه های ترکیه در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت خوابگاه های دانشجویی دانشگاه دانشجویان متقاضی خوابگاه را ثبت نام می ­نماید. تاریخ واگذاری خوابگاه به دانشجویان در تقویم آموزشی دانشگاه جهت اطلاع دانشجویان بیان گردیده است، همچنین زمان تعطیل شدن خوابگاه ها نیز بیان گردیده است. این خوابگاه ها بصورت جنیستی از یکدیگر جدا شده و بصورت اتاق های دو نفره و یا چند نفره در اختیار دانشجویان قرار داده می­ شود.

تمامی خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه های ترکیه مجهز به وسایل مورد نیاز و اساسی افراد از جمله پتو، ملحفه، تختخواب، میز، صندلی، کمد، چراغ مطالعه و غیره می­ باشد. این خوابگاه ها در ابتدای ثبت نام دانشجویان از آنان سپرده هایی را برای رزور خوابگاه از دانشجویان اخذ می­ نماید، همچنین بصورت ماهانه اجاره بهایی را که در ابتدا به دانشجویان اعلام گردیده را در پایان هرماه از دانشجویان دریافت خواهد نمود. ناگفته نماند سپرده ای که دانشجو برای رزرو خوابگاه در اختیار مدیدریت دانشگاه قرار داده است، در پایان سال تحصیلی برگردانده خواهد شد.

خوابگاه های ترکیه برای دانشجویان خارجی

همانطور که در مقدمه بیان نمودیم خوابگاه های دانشجویی در ترکیه بسته به میران امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می­شوند. تمامی خوابگاه های خصوصی در این کشور امکانات بسیار مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می­ دهد. هزینه های این خوابگاه ها بصورت ماهیانه ۱۵۰۰TL تا ۲۰۰۰TL (لیر) تخمین زده شده است که تمامی هزینه های جانبی از جمله آب و برق، گاز و اینترنت را نیز در بر میگیرد. برخی از خوابگاه های دانشجویی در ترکیه هستند که تنها به متأهلین ارائه داده می ­شود.

شرایط اجاره خانه در ترکیه ۲۰۲۲

دانشجویان محترم بایستی همواره این نکته مهم را مدنظر قرار دهند که هزینه زندگی در کشور ترکیه چیزی جدا از هزینه تحصیلی در این کشور می باشد. متوسط این هزینه نیز بسته به شهر محل سکونت دانشجو و نیز عادت زندگی او متفاوت است. مطابق آمار نیز این هزینه از ۵۰۰$ الی ۸۰۰$ (دلار) در ماه متغیر است. از بین این هزینه ها نیز یکی از آیتم های هزینه ای که غالبا دغدغه اکثر دانشجویان ایرانی در ترکیه را نیز شامل می شود. هزینه اجاره خانه در این کشور است.

برای مشاهده خوابگاه های مطرح در قسمت اروپایی استانبول لینک زیر را کلیک نمایید

همین حالا میتوانید برای رشته ی دلخواه در مقطع مورد نظر اقدام نمایید کافیست  بر روی لینک زیر را کلیک کنید

برای مشاوره رایگان لطفا با ما از طریق برنامه های زیر در تماس باشید.

برای دیدن تصاویر و ویدیو های بیشتر در مورد دانشگاه ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.