زبان قبرس شمالی

مردم قبرس شمالی را ترک‌ها، هم ریشه ترک‌های استانبولی تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی قبرسی از لهجه‌های زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. قبرس شمالی براساس سرشماری سال ۲۰۰۹، ۲۸۵٬۳۵۶ نفر جمعیت داشته‌است. مطابق با آخرین سرشماری سال ۲۰۱۱، جمعیت این کشور ۲۹۴٬۹۰۶ نفر شمارش شده‌است.

اکثریت قاطع مردم بخش قبرس شمالی را مسلمانان سنی مذهب با ترکیب جمعیتی ۹۸٫۷۱٪-۹۹٪ تشکیل می‌دهند. اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این بخش زندگی می‌کنند.

کشور قبرس شمالی به عنوان سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه و امنترین کشور جهان شناخته شده است ، این جزیره با نام پارادایس یا همان جزیره ی بهشتی معروف می‌باشد, متشکل از اتحادیه اروپا می‌باشد و همه ساله توجه عده‌ی زیادی از گردشگران از کشور های اروپایی،انگلیس،ترکیه و ایران را به خود جلب میکند قبرس دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل است. آب هوای معتدل و مدیترانه‌ای این کشور و از سوی دیگر هزینه ی مقرون به صرفه و ارزان قیمت برای  سفر به این کشور مورد توجه تعداد زیادی از گردشگران از نقاط مختلف به این کشور می‌باشد . جزیره ی قبرس شمالی با دارا بودن آب وهوای ملایم و معتدل مدیترانه‌ای یکی از بهترین پتانسیل های گردشگری جهان شناخته میشود.همچنین طبیعت زیبا، تاریخ پر طراوت،و جنگل های سر سبز ،دریای آبی درخشان و شفاف این جزیره را اقامتگاهی مناسب برای کسانی به دنبال استراحت،آرامش ،کشف ناشناخته ها، ورزش های آبی( از قبیل شنا،واتر پول،اسکوبا دایوینگ،موج سواری، جت اسکی، والیبال ساحلی)هستند تبدیل کرده است

نام مکان ها در قبرس شمالی

از آنجا که قبرس دارای دو گروه قومی تأثیرگذار است ، بسیاری از شهرها در قبرس شمالی با دو نام شناخته می شوند ، یکی از مبدا یونانی و دیگری ترکی. به عنوان مثال ، شهر توریستی محبوب کرنیا (با اصالت یونانی) نیز به عنوان Girne (ترکی) شناخته می شود ، در حالی که پایتخت نیکوزیا نیز با نام Lefkoşa شناخته می شود.
در حین بازدید ما به نظر می رسید که مطابقت زیادی با استفاده از نام ها وجود ندارد. علائم جاده به طور کلی هر دو نام را نشان می دهند ، اما علائم قدیمی فقط نوع یونانی را نشان می دهند و علائم جدیدتر فقط ترکی را نشان می دهد. اتوبوس های  بین شهری عموماً مقصد خود را به زبان ترکی نشان می دادند.

مناطق ممنوعه عکاسی در قبرس شمالی

ارتش ترکیه در قبرس شمالی حضور قدرتمند و قابل مشاهده ای دارد. سربازان ترکیه در تمام منطقه در حال چرخش هستند (به جز اطراف “خط سبز” در نیکوزیا / لفکوشا) ، هنگام کاوش در قلمرو ، به احتمال زیاد با پایگاههای نظامی روبرو خواهید شد. عکاسی از این پایه ها مجاز نیست ، بنابراین مراقب علائم هشدار دهنده قرمز باشید که در نزدیکی منطقه ممنوعه قرار دارند.

مکان برجسته ای که عکاسی در آن ممنوع است ، شهر ارواح واروشا است. قبل از حمله ترکیه به قبرس در ۱۹۷۴ ، واروشا یک شهر ساحلی گردشگری پر رونق بود. از آن زمان تاکنون ، این شهر متروک و برای عموم مردم بسته شده است. این شهر را می توان از بخش کوچکی از ساحل در نزدیکی هتل Arkin Palm Beach Beach در Famagusta / Gazimağusa دید.

واحد پول قبرس شمالی

واحد پول رسمی در قبرس شمالی لیر ترکیه است ، هرچند یورو ، دلار آمریکا و استرلینگ پوند انگلیس نیز به طور گسترده پذیرفته شده است. با وجود همه گزینه ها ، ما توصیه می کنیم فقط با لیر ترکیه انجام دهید زیرا ممکن است در صورت خرید با دلار و یا یورو پول شما را با نرخ پایین تری نسبت به صرافی ها تعویض کنند.
در مناطق توریستی تر، قیمت ها فقط برای یورو برای ارائه به کسانی که از قبرس جنوبی عبور می کنند ، نمایش داده می شوند. اگر اینگونه است ، فقط از پرسنل بپرسید که قیمت در لیر ترکیه چیست.
دستگاههای خودپرداز را می توان به راحتی در تمام مناطق یافت و بسیاری از آنها کارت های خارجی را می پذیرند. تقریباً همه آنها گزینه های زبان انگلیسی را ارائه می دهند. بیشتر دستگاههای خودپرداز یورو و پوند استرلینگ انگلیس را نیز توزیع می کردند.

امنیت قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی جزو امن ترین کشورهای دنیا محسوب میشود.علی رغم تنش های سیاسی ، قبرس شمالی در حال حاضر کاملاً بی خطر است و اکثریت قریب به اتفاق بازدید کنندگان مشکلی را در طول بازدید خود تجربه نمی کنند. اوضاع سیاسی تا حدی پرتنش است ، اما خشن نیست. تعداد جرم و جنایات برای یک مقصد اروپایی نسبتاً کم است و از نظر آماری کم تر از تعداد در قبرس جنوبی است. فقط همان احتیاط را که در طول سفر به هر مقصد اروپایی دیگر انجام می دهید اعمال کنید و هیچ نگرانی برایتان نخواهد داشت. البته میتوانید برای آشنایی بیشتر با امنیت قبرس به مقاله ای در همین سایت مراجعه کنید که بطور کامل به این موضوع پرداخته ایم. 

نام پایتخت رسمی قبرس چیست ؟

از همان ابتدا و زمان جدا شدن قبرس شمالی و چنوبی، شهر نیکوزیا نیز به دو قسمت تقسیم شد. نام این شهر در قسمت قبرس شمالی لفکشا و در قسمت قبرس جنوبی نیکوزیا نام گذاری شد. که در واقع یک شهر است که از میان آن دیوار کشی شده است. می توانید مطالب کاملتری را در مورد پایتخت قبرس در صفحه مربوط به آن در همین سایت مطالعه کنید. از قسمت های مختلف شهر نیکوزیا بین دو قبرس راه وجود دارد، حتی در قسمت بازار قدیمی شهر دقیقا این تقسیم مشهود است، بطوریکه نیمی از بازار در سمت شمال و ادامه آن در قبرس جنوب میباشد.

تهیه بلیط و سفر به قبرس شمالی

پایتخت:  لفکوشا (نیکوزیا)

نام فرودگاه :ارجان

نکات مهم برای سفر به قبرس شمالی (جزیره ی بی نظیر در وسط دریای مدیترانه )

 برای سفر به قبرس شمالی نیاز به اخذ ویزا در ایران ندارید سفر قبرس شمالی مثل کشور ترکیه بدون نیاز به ویزا است و در فرودگاه قبرس به شما ویزا داده می شود.

برای تهیه بلیط به آژانس های مسافرتی مراجعه کرده و بلیط  قبرس شمالی ( فرودگاه ارجان ) را درخواست بکنید.

فقط از تهران با پروازهای مختلف به قبرس شمالی سفر کنید

از شهرستان های بزرگ مثل تبریز مشهد اصفهان شیراز فقط پرواز های ترکیش ایرلاین وجود دارد.

در نظر داشته باشید پرواز مستقیم به قبرس شمالی وجود ندارد همه ی پرواز ها در ترکیه توقف کرده و با یک پرواز دیگر عازم قبرس شمالی خواهید شد.

اگر می خواهید چمدان های خود را در تهران تحویل دهید و درقبرس تحویل بگیرید بلیط یک سره خریداری کنید .

یعنی بلیط ها را به صورت جداگانه خریداری نفرمایید اگر شما یک بلیط برای ترکیه بخرید و یک بلیط جداگانه از ترکیه به قبرس شمالی شما باید

بار هایتان را ترکیه تحویل بگیرید و دوباره تحویل بدهید بنابراین از آژانس مسافرتی بلیط یک سره خریداری کنید و  زمانی که در فرودگاه بار هایتان را تحویل  می دهید  به کسی که بار شما را تحویل می گیرد بگویید که بار هایم را در قبرس شمالی می خواهم تحویل  بگیرم 

هزینه بلیط قبرس چقدر است؟

قیمت بلیط هوائی قبرس برای یک طرفه از۷۵۰۰۰۰ تومان و برای رفت و برگشت ۱۲۰۰۰۰۰ تومان می باشد.به شرط رزرو زود هنگام یعنی اگر شما بلیط را حداقل ۱ ماه قبل تر خریداری کنید ارزان تر خواهد بود.

مسیر دریایی به قبرس :

حمل و نقل در قبرس و مسافرت دریایی به مقصد قبرس فقط از طریق بندر مرسین در ترکیه امکان پذیر است و از سایر بنادر کشتی مسافربری به مقصد قبرس وجود ندارد. مسافرت های دریایی عموما سخت و طولانی میباشند و گزینه مناسبی برای آمدن به قبرس نیستند.

مسیر زمینی به قبرس :

برای آمدن به قبرس از طریق مرز زمینی دو راه وجود دارد مرز بازرگان و مرز رازی که از طریق این مرزها ابتدا به شهر وان در کشور ترکیه و از آنجا از راه هوایی به آنکارا و سپس به ارجان می آیند.

 

شرایط رانندگی در قبرس شمالی

رانندگی در قبرس همانند انگلستان از سمت چپ جاده است. (برعکس ایران)

جاده های مسطح و صاف قبرس تحت استانداردهای بین المللی ساخته شده است. اتوبان های چهار خطه , پایتخت قبرس , نیکوزیا را به شهرهای ساحلی لیماسول , لارناکا , پافوس و آیناپا متصل می کنند. جاده های فرعی و جنگلی نیز راههای ارتباطی مناسبی میباشند که خصوصا در فصل سردسال اقدامات ویژه ای در آنها انجام مشود.افرادی که برای مسافرت به قبرس می آیند می توانند با گواهینامه بین المللی در اینجا رانندگی کنند ولی دانشجو می بایست گواهینامه خود را به گواهینامه قبرس تبدیل نماید. برای اینکار نیاز به امتحان مجدد رانندگی نمی باشد. دانشجو با تحویل گواهینامه ایران به دفتر بین الملل دانشگاه می تواند  گواهینامه ایران را به گواهینامه قبرس تبدیل کرده و هزینه ی این کار تقریبا ۳۰۰ هزار تومان می باشد نسبت به گرفتن گواهینامه قبرس اقدام نماید. دانشجو می تواند در قبرس ماشین اجاره نماید. اجاره ماشین بسیار ساده می باشد و فقط با پر کردن یک فرم می توانید ماشین اجاره کنید. اجاره ماشین در فاماگوستا معمولا کمتر از ۳ روزنمی باشد و هزینه آن ۲۴۰ لیر ترکیه برای ۳ روز می باشد. ماشین در قبرس بسیار ارزانتر از ایران است و دانشجو می تواند به دلخواه خود ماشین های متفاوت بخرد. قیمت سوخت در قبرس زیاد است و اکثر افراد به دنبال ماشین کم مصرف هستند. بیشتر ماشین های کره ای و ژاپنی کم مصرف هستند. ضمناً توصیه می شود که با توجه به هزینه زیاد تعمیر ماشین از خریدن ماشین های مدل پائین خودداری نمائید. ایرانی ها می توانند با ماشین شخصی خود به قبرس بیایند. البته این کار ملزم به سیر مراحل قانونی خود می باشد ولی در اینجا افرادی هستند که با ماشین ایرانی به قبرس آمده اند. توصیه می شود مقضایانی که چنین قصدی دارند قبل از هر اقدامی با مشاورین ما تماس بگیرند.

حمل و نقل در قبرس

حمل و نقل در قبرس و داخل قبرس با اتومبیل شخصی ،تاکسی های لوکس ،یا سرویس های رایگان حمل و نقل عمومی صورت میگیرد.تاکسی ها در تمامی سطح شهر و دانشگاه هستند که به ارائه خدمات حمل و نقل میپردازند . هزینه تاکسی بین ۸تا۱۵ لیر در داخل شهر متغیر است اما عموما ۱۰ لیر میباشد.ولی مسیرهای خارج از شهر بر حسب کیلومتر شمار است.

اتوبوس های حمل و نقل عمومی همه ساعته از ایستگاههای موجود در نزدیکی خوابگاهها به سمت تمامی دانشکده ها ،کالج ها ،مرکز شهر و خارج شهر سرویس دهی میکنند.

مراکز خرید و فروشگاه های قبرس :

قبرس به دلیل اینکه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است دارای فروشگاههای برند و مارک های ترک ،اروپایی و آمریکایی است که دارای اجناس اصل با کیفیت بالا میباشد

برند های زیر در قبرس موجود می باشند:

Adidas/Polo/Nike/Mango/Zara/Channel/Puma/Converse/Locust/Diesel/Vans/Journey/Terranova/Dior/Mavi/Lc waikiki/Koton/Colins/Collesion/Defacto/Penty/Flormar

علاوه بر این ها قبرس دارای بوتیک های خاص وشیک با اجناس زیبا و با کیفیت و قیمت مناسب در مراکز خرید و فروشگاه های قبرس میباشند.

هایپر مارکت ها و فروشگاههای بزرگ به صورت گسترده و هم در مرکز شهر وجود دارند.فروشگاههای داخل کمپ در کنار خوابگاهها و اسکان های دانشجویی میباشند که تنوع بسیار زیاد با قیمت و کیفیت عالی دارند.

در سطح شهر نیز فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای وجود دارد که میتوان تمام مایحتاج لازم را از آن فروشگاهها با قیمت مناسب تهیه کرد.

برای خرید میوه جات و سبزی جات و سیفی جات پنج شنبه بازار گزینه بسیلر مناسب تری میباشد. پنجشنبه بازار یک بازارچه محلی در مرکز شهر است که هر پنج شنبه با قیمت و کیفیتی عالی مواد را عرضه میکند.

رستوران های معروف قبرس

در این مقاله قصد داریم شما را با غذا  و رستوران های معروف قبرس اشنا کنیم مردم قبرس روی غذا های ستنی شان بسیار جدی هستند غذا های اصلی آنها از یونان و ترکیه الهام گرفته شده است در جنوب قبرس غذاها کاملا مدیترانه ای  و همراه با میوه هایی مانند زیتون است که از درختان جزیره به دست می آید و لیمو همراه با گیاهان معطر از دامنه کوه ترودوس که طعم اشتها برانگیزی به گوشت مرغ، خوک، گاو و ماهی می دهد و همینطور در شمال قبرس غذاها نشانی از آشپزی خاورمیانه و آسیُای مرکزی دارد همراه با استفاده زیاد از گیاهان و گونه هایی مانند زعفران و پاپریکا که رنگ و طعم مطبوعی به گوشت می دهد. بسیاری از غذاها در قبرس شمالی با سس هایی سرو می شود که از گوجه و ماست تشکیل شده و همراه با برنج سرو می شود.

با اینکه غذا های محلی و سنتی قبرس بسیار لذیذ هستند ولی در قبرس شما میتوانید با هر سلیقه غذایی و ملیتی رستوران مورد علاقه ی خود را پیدا کنید برای مثال رستوران ژاپنی Hokkaido Japanese یکی از ارزان ترین و غذا و رستوران های معروف قبرس، است علاوه بر غذا های لذیذ با کیفیت عالی جای دیدنی هم به شمار می آید یکه از دلایلی که این رستوران را منحصر به فرد کرده است کارکنان آنها هستند که در هنگام سرو غذا حرکات نمایشی انجام میدهند.هوکایدو یک رستوران نیمه “سلف سرویس” می باشد و با بیشتر رستورانهایی که تابحال رفتید، متفاوت است. ساشیمی و برنج این رستوران را حتما امتحان کنید! سوشی این رستوران طعم فوق العاده و قیمت مناسبی دارد. خرچنگ و سیر، سوسیس و سیب زمینی و میگو این رستوران غذای محبوب در بین طرفداران غذای دریایی می باشد که فوق العاده ارزان است.

قبل از سفارش غذا مطمئن شوید که میتوانید  همه انچه سرو می شود را بخورید چون ممکن است طرفدار برخی غذاهای تند یا دریایی نباشید.. این سوشی فروشی هوکایدو غذاهای سنتی و مدرن ژاپنی را سرو می کند که شاید حتی در خود ژاپن اینقدر لذیذ طبخ نشود!!

 اگر طرفدار غذاهای دریایی هستید پیشنهاد ما به شما رستوران Andriaاست این رستوران علاوه بر غذاهای اصیل قبرسی مثل استیک، ماهی، مرغ و غذاهای دریایی و غذاهای گیاهی لذیذ دارای منظره ای خارق العاده است  این رستوران واقع در محیط روستایی یک خلیج مرجانی قرار دارد و قبلا یک باغ سرسبز و خوش آب و هوا بود اما امروز تبدیل شده به رستورانی محبوب  مواد اولیه تمامی این غذاها مثل و تازه ترین سبزیجات و ماهی ها از بازارهای محلی تهیه می شوند تا برای پختن غذاها از تازه ترین مواد هر فصل استفاده شود. این رستوران خانوادگی که نسل به نسل چرخیده شده نه فقط غذاهای قبرسی که سبک زندگی قبرسی را هم به زیباترین شکل ممکن به نمایش گذاشته و با محیط راحت به همراه چشم اندازهای باشکوه بهترین جا برای لذت بردن از آب و هوا و مناظر مدیترانه ای  است

برای دانشجویان در خود دانشگاه تعدادی رستوران و کافه وجود دارد برای مثال دانشگاه مدیترانه شرقی دارای ۱۶ کافه تریا، ۱۰ رستوران و چندین کافه هست. که هر دانشکده ای برای سهولت و جلو گیری از اتلاف وقت دانشجویان،در طبقه هم کف دارای بوفه و رستوران می باشد. تمام رستوران ها با نهایت بهداشت و زیر نظر مدیریت دانشگاه کار میکنند. زائقه غذای مردم قبرس شمالی با ایرانی ها تشابهات زیادی دارد که البته به خاطر وجود بیش از ۱۰۷ ملیت مختلف درون دانشگاه تمام سلایق در منوی رستوران ها در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که در محیط دانشگاه سه رستوران ایرانی با کیفیت غذایی مطلوب نیز وجود دارد.

سلامت و بهداشت در قبرس

مراکز بهداشت و درمان و سلامت قبرس به دو بخش مراکز دولتی و خصوصی تقسیم میشود : مراکز دولتی آن که در داخل کمپ دانشگاه واقع شده اند دارای خدماتی کاملا رایگان برای دانشجویان،اساتید و کارکنان و کادر دانشگاه میباشد.

کمپ دانشگاه مجهز به یک کلینیک پیشرفته پزشکی میباشد که بصورت رایگان به دانشجویان خدمات پزشکی و دندانپزشکی ارائه میکند و در صورت نیاز بیمار را به بیمارستان دولتی دانشگاه ارجاع میدهد.که خدمات درمانی را به صورت رایگان اراعه میدهد.

بطور کلی از اهداف مراکز سلامت دانشگاه محافظت از سلامت جسمی و روانی  دانشجویان  وایجاد آسودگی خاطر در مواقع بیماری میباشد.

از اهداف دیگر این مراکزانجام فعالیت های آموزشی و بهداشتی و سلامت از قبیل کنفرانس ها،سمینارها ،برگزاری کلاس های آموزشی و انجام چکاپ های پزشکی جهت حفظ و ارتقا سطح سلامتی دانشجویان میباشد.

اصول کار این مراکز بدین گونه است که پزشکان و کادر پزشکی با صبر و شکیبایی دقت و عملکرد بالا و توجه به بیماران در طول مدت درمان آنها را یاری میدهند.

ساعات کاری کلینیک داخل دانشگاه مطابق با ساعات کاری دانشگاه میباشد ولی بیمارستان شبانه روزی و ۲۴ ساعته در حال خدمات رسانی به دانجویان و عموم است.

افراد دانشجو میتوانند با ارائه مدرکی که هویت آنها را معرفی کند از مزایای این مراکز بهره مند شوند.

فعالیت های ورزشی قبرس

دانشگاه مدیترانه شرقی و فعالیت های ورزشی قبرس با توجه به اهمیت ورزش و نقش آن در سلامت جسم و روح توجه  ویژه ای در این زمینه دارد. سالم سازی و تربیت جامعه دانشگاهی سالم ،شاداب و امیدوار یکی از شاخص ها و اولویت های دانشگاه میباشد. در راستای این اهداف فعالیت های ورزشی قبرس در دانشگاه اقدام به فعالیت هایی نظیر:

فراهم کردن بستری مناسب برای انجام فعالیت های ورزشی در فضایی شاد و صمیمی

امکان آشنایی با اصول تکنیکی رشته های ورزشی مختلف به صورت تئوری وعملی

استعدا یابی ورزشی و هدایت به تیم ها و رشته های مربوطه برگزاری مسابقات جام دانشگاهی بین ملیت های مختلف که موجب تبادل فرهنگی و انتقال تجارب ورزشی در فضایی مفرح و صمیمی میکند.

امکانات ، تجهیزات و فعالیت های ورزشی قبرس :

مجتمع ورزشی سر بسته با ظرفیت ۳۵۰۰ نفر
زمین های ورزشی سر بازبا مساحت۶۶۰۰۰ متر مربع
استادیوم فوتبال و دو میدانی با ظرفیت ۵۰۰۰ نفر
۱۶ تیم ورزشی در رشته های مختلف

حیوانات در قبرس شمالی

گربه ها و سگ های ولگرد می توانند در همه جای قبرس شمالی یافت شوند. گروهی از سگ ها را می توان در پارکینگ های سوپر مارکت ها و حتی در اماکن گردشگری قبرس مشاهده کرد ، گربه ها هم وضعیتی مشابه دارند بطوری که گربه ها به طور ناگهانی می توانند در هر مکانی ، حتی در داخل رستوران ها و مغازه ها ظاهر شوند. زیرا مردم قبرس رفتار بسیار خوب و مناسبی با حیوانات دارند. تقریباً همه حیواناتی که دیده میشوند از نظر سلامتی و وضعیت مطلوبی به سر می برند ، در حالی که برخی از آنها به طرز واضحی برچسب خورده اند تا نشان دهند که وضعیت سلامتی آنها بطور کامل کنترل میشود و دارای شناسنامه هستند. در طول مدتی که درکشور قبرس زندگی کردم هیچکدام از حیوانات هیچگونه تجاوز به ما نشان ندادند و بالعکس کاملاً شیرین بودند. به نظر می رسد که افراد محلی تحمل بالایی را برای گربه ها دارند ، و اغلب درها را برای آنها باز می کنند و به آنها غذا میدهند.