پروسه خرید ملک در قبرس شمالی

۱ – در مرحله ی اول خریدار از ملک مورنظر بازدید کرده و سپس در رابطه با قیمت با فروشنده به توافق دست می یابد.

۲ – یک قرارداد رسمی که شامل قیمت و شرایط پرداخت و اطلاعات خریدار و فروشنده می باشد توسط وکیل خریدار که از پیش تعیین شده تدوین می گردد. زمان پرداختهای قسطی و یا مرحله ای و نیز تاریخ اتمام پرداختها می بایست در قرارداد فروش ذکر شود. زمانی که ملکی نو ساز، در دست ساخت و یا پیش فروش را خریداری میکنید، طبق روال معمول شرکت فروشنده شرایط پرداخت اقساط را مشخص می کند.

۳ – وکیل، با بررسیس سند از در رهن نبودن سند و یا عدم بدهی قبلی اطمینان لازم را حاصل می کند.

۴ – خریدار ،حق وکالت که حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند میباشد را به وکیل پرداخت می کند.

۵ – فروشنده و خریدار هردو (و یا اگر وکیلی که وکالت تام دارد) قرارداد را امضا می کنند. بر اساس این قرارداد شما می توانید برای دریافت اقامت خود اقدام کنید.

۶ – خریدار پرداخت اول را به فروشنده انجام میدهد ( معمولا ۳۰ درصد که قبلا در حین نوشتن قرارداد به توافق رسیده شده) و ۰،۵ (نیم) درصد از قیمت فروش برای تمبر مالیاتی.

۷ – وکیل که به عنوان نماینده خریدار، درخواست کسب مجوز خرید را به شورای وزرا ارسال می کند.

۸ – مدت زمانی که طول می کشد تا مجوز خرید صادر شود معمولا بین ۳ تا ۶ ماه می باشد.

اتباع خارجی اجازه خرید یک قطعه زمین به مساحت ۱۳۸۸ متر مربع، خانه، آپارتمان و یا ساختمان را دارند. (زن وشوهر به عنوان یک فرد حساب می شوند مگر اینکه دو فامیلی مختلف داشته باشند).

هزینه های مضاعف هنگام خرید ملک

  • تمبر مالیاتی – ۰،۵ درصد از قیمت خرید ملک
  • مالیات بر ارزش افزوده – ۵ درصد از قیمت ملک
  • هزینه انتقال سند – ۳ درصد از قیمت خرید ملک
  • مالیات سالیانه املاک – ۱ لیر به ازاء هر مترمربع

نوع سند در قبرس شمالی

۱ – سند‌های ترکیش (Turkish) – سند متعلق به زمینی است که صاحب آن از ابتدا قبرسی و اهل قبرس شمالی بوده و هم اکنون هم این ملک در قبرس شمال قرار دارد. یعنی هیچ مناقشه و دعوایی بر سر مالکیت این ملک وجود نداشته و ندارد. این نوع سند گرانترین نوع اسناد ملکی در قبرس شمالی است.

۲ – سند‌های معاوضه ای (Exchange) – این املاک معاوضه‌ای بوده که مالک آنها، ملک را با ملکی‌ که در قبرس جنوبی داشته معاوضه کرده که این نوع نیز کاملا امن میباشد.

۳ – سند‌های تی‌ ‌ام دی یا معلق (TMD) – این املاک دارای وضعیت مشخص نیستند و یا در پروسه معاوضه قرار دارند. تا حد امکان باید از خرید و ساخت و ساز در این املاک احتراز نمود چون امکان فسخ مالکیت در شرایط اتصال و یکپارچگی قسمت های شمالی و جنوبی و تشکیل جمهوری قبرس وجود دارد.

توجه: تمامی املاک پیشنهادی و قابل واگذاری توسط ما با درج رسمی در سند دارای اسناد ترکیش یا معاوضه ای بوده و قابل استعلام از اداره ثبت اسناد قبرس می باشد.

نحوه پرداخت

نحوه پرداخت شركتهاى داخل شهر فاماگوستا: با پرداخت اوليه ٣٠ درصد موقع عقد قرارداد، ٣٠ يا ٤٠ درصد مبلغ را تا هنگام اتمام پروژه و مابقى مبلغ هنگام تحويل كليد. در صورت آماده بودن پروژه براى اسباب كشى بقیه مبلغ به صورت نقدى بايد پرداخت شود

نحوه پرداخت شركتهاى اسكله: تمامى پروژ ه هاى موجود در اسكله در مجاورت دريا قرار دارند و اكثرا مجتمع هاى تفريحى و مسكونى مى باشند، وشرايط پرداخت با پرداخت اوليه ٢٥ درصد ، خريداران مى توانند مابقى مبلغ را طى اقساط كوتاه مدت ٢ ساله بدون بهره، اقساط بلند مدت ٥ ساله با بهره سالانه ٩.٢ درصد ، و پرداخت بلند مدت ٧ ساله كه شامل پرداخت ٢ سال بدون بهره و مابقى ٥ سال با بهره ٩.٢ درصد پرداخت كنند

نحوه پرداخت شركتهاى شهر گيرنه: پروژ ه هاى موجود در شهر گيرنه نيز در مجاورت دريا قرار گرفته و اكثرا مجتمع هاى تفريحى و مسكونى مى باشند، و شرايط پرداخت به شرح زير مى باشد: ٣٠ درصد مبلغ موقع عقد قرارداد و مابقى طى اقساط ٢ تا پنج ساله ميباشد، طى پرداخت ٢ سال بدون بهره تلقى مى شود و طى اقساط بلند مدت ٥ سال ، سود سالانه ٩ درصد همراه با وام بانكى اعمال خواهد شد

 

نكته قابل توجه اين است كه در تمامى شهر ها هنگام پرداخت اوليه ( ٢٥ يا ٣٠ درصد) مبلغ ،اقامت خريدار اخذ شده و سند قطعى به نام خریدار ثبت خواهد شد