در این مقاله اطلاعات کاملی درباره شرایط زندگی در مجارستان و هزینه های زندگی و تحصیل در مجارستان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مطالعه این مقاله به شکلگیری ذهنیت اولیه برای زندگی در مجارستان کمک می کند.

۱. مجارستان چگونه کشوری است؟

این کشور دارای هفت مرز با کشورهای اتریش، اسلوونی، اسلواکی، رومانی، اوکراین، کرواسی و صربستان است. مجارستان یا به زبان انگلیسی Hungary، سرزمین رودهای پر آب و زیبا با کرانه هایی دل انگیز است که در اروپای مرکزی قرار دارد.

همسایگان مجارستان را از شمال اسلواکی، شمال شرقی اوکراین، از شرق و جنوب شرقی رومانی، از جنوب کرواسی و از غرب کشور‌های اسلوانی و اتریش تشکیل داده‌اند. پایتخت این کشور شهر بوداپست است و مساحت این کشور ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع می‌باشد.

جغرافیا و آب و هوا

این کشور به طور کلی، محصور در خشکی بوده و از لحاظ تقسیمات کشوری به ۱۹ استان تقسیم بندی شده است. جغرافیای مجارستان اصولا با موقعیت جغرافیایی سه رود اصلی آن تعریف میشود که برگرفته از اسامی رودها، کشور را به سه قسمت فرادانوب، فراتیسا و میان دانوب تیسا تقسیم میکند که بیشتر گستره غربی کشور را احاطه کرده است.همچنین این کشور دارای مراتع و دشت های مسطح فراوانی است و بزرگترین چشمه آب گرم جهان و بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی را در خود جای داده است. از لحاظ آب و هوایی نیز مجارستان در اقلیم قاره ای مرطوب جای گرفته است و در بوم ناحیه جنگلهای مختلط پانونیایی واقع شده است.

هزینه های زندگی در مجارستان

بر اساس آمار، مجارستان از کشور های ارزان  اروپا می باشد. میانگین هزینه های زندگی در مجارستان بسته به نوع و محل اقامت شما بین ۵۰۰ تا ۷۰۰یورو متغیر است. اگر تمایل دارید در آپارتمان های اجاره ای خصوصی زندگی کنید، باید هزینه ای بین ماهیانه ۲۷۵ تا۶۳۵ یورو بپردازید. هزینه زندگی یک خانواده چهارنفره در کشور مجارستان بدون محاسب اجاره مسکن، ۱۸۰۰ یورو در ماه است.

هزینه یک وعده غذایی در رستوران: ۵٫۵۱ یورو

حمل و نقل: ۱۰ تا ۱۵ یورو

قبوض مختلف: ۱۳۶ یورو

پوشاک ۵۳: یورو

ورزش و اوقات فراغت: ۳۰ یورو

میزان درآمد در مجارستان

بر اساس اعلام شده، توان خرید مردم در مجارستان ۲ برابر کشور ایران اعلام شده که این ناشی از ل میانگین درآمد بالا و امکان اشتغال بهتر در این کشور می باشد. حداقل حقوق بستگی به عوامل مختلفی دارد که تاثیر تخصص، بیشتر از بقیه عوامل براورد شده است. در موقعیت کاریی که نیاز به هیچگونه صلاحیت و تخصص ابتدایی نیست حداقل حقوق برای یک هفته، ۴۶۰ یورو می باشد در حالی که حداقل حقوق مقرر برای مشاغلی که نیاز به آموزش متوسطه دارند به مقدار۶۰۰ یورو در هفته است.

برای دانشجویان شاغل که غالبا در مشاغل پاره وقت مشغول به کار میشوند ۵ یورو در ساعت است  و متوسط درآمد در این کشور به طورکلی، ۱۳۵۰ یورو درماه است.

سیستم آموزشی مجارستان

تحصیل در مجارستان در مقاطع زیر انجام می‌شود:

دیپلم دبیرستان و گواهی اتمام دوره دبیرستان

کالج مدرسه عالی درجه کاردانی

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری

تحصیل در مدارس مجارستان: دوره ابتدایی در مجارستان از سن ۶ سالگی آغاز شده و شامل دو دوره ۴ ساله است. دوره دبیرستان در مدارس آموزشی و مدارس فنی حرفه‌ای برگزار می‌شود. طول دوره دبیرستان در مجارستان بین ۴ تا ۶ سال است.

تحصیل در مقطع لیسانس: تحصیل لیسانس در مجارستان بین ۴ تا ۶ سال به طول می‌انجامد و در پایان دوره نیز دانشجو باید پایان نامه ارائه کند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس: تحصیل فوق لیسانس در مجارستان بین ۱ تا ۳ سال به طول می‌انجامد. در پایان این دوره دانشجو باید پایان نامه ارائه دهد تا بتواند مدرک تحصیلی خود را دریافت کند.

تحصیل در مقطع دکتری: تحصیل دکتری در مجارستان حدود ۳ سال به طول می‌انجامد و دانشجو باید در این دوره کارهای پژوهشی انجام داده و پایان نامه علمی ارائه دهد. لازم به ذکر است که برای پذیرش در این مقطع باید رزومه علمی قوی و مقالات علمی داشته باشید.

روش‌های مهاجرت به مجارستان

ویزای کاری مجارستان: یکی از مهمترین شرایط دریافت ویزای کاری مجارستان، اخذ دعوت‌نامه یا پیشنهاد کاری از یک کارفرمای مجاری است. بنابراین برای دریافت ویزای کاری مجارستان ابتدا باید کلیه مدارک و مستندات را به همراه رزومه کاری برای موسسات کاریابی این کشور ارسال کنید. فراموش نکنید که تنها در شرایطی می‌توانید یک پیشنهاد شغلی دریافت کنید که هیچ یک از شهروندان مجارستان یا اتحادیه اروپا داوطلب آن شغل نباشند. تنها از این روش است که می‌توانید با یک کارفرمای مجارستانی ارتباط گرفته و در نتیجه پیشنهاد کاری دریافت کنید. برای دریافت ویزای کاری مجارستان باید مدارک زیر را ارائه دهید:

مدرک دانشگاهی مرتبط با رشته تحصیلی

سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی و شغل درخواستی

مدرک زبان مجارستانی

پاسپورت دارای اعتبار

از جمله مهمترین مشاغل مورد نیاز مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشته‌های مهندسی

مدیر منابع انسانی

کارشناس مدیریت منابع

کارشناس فروش

کارشناس بازاریابی

مدیر لجستیک

مدیر سئو

مدیر امور مالی

کارشناس IT

ویزای تحصیلی مجارستان:

برای دریافت ویزای تحصیلی و اخذ پذیرش از برخی دانشگاه‌های مجارستان باید در آزمون ورودی شرکت کنید. دانشگاه‌های مجارستان از اعتبار بسیار خوبی در سطح بین‌المللی برخوردار هستند و فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بدون نیاز به معادل سازی مدرک خود می‌توانند در سایر کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند یا ادامه تحصیل دهند. متأسفانه امکان تحصیل به صورت رایگان در کشور مجارستان میسر نیست و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی می‌تواند بین ۷ هزار دلار تا ۱۷ هزار دلار باشد. بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند می‌توانند در دوره‌های زبان انگلیسی و زبان آلمانی مجارستان شرکت کرده و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی آن کشورها اقدام کنند. علت این امر محاصره شده مجارستان بین اکراین، کرواسی، اتریش، رومانی و اسلواکی است.

ویزای سرمایه‌ گذاری مجارستان: مجارستان از جمله کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است و در نتیجه شرایط خوبی برای سرمایه‌ گذاران خارجی محسوب می‌شود. این کشور سرعت بالایی در رشد اقتصادی داشته و جاذبه‌های توریستی آن باعث شده صنعت توریسم در این کشور رونق بسیار خوبی داشته باشد. از جمله‌ روش‌های سرمایه گذاری در مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرمایه‌ گذاری در مجارستان از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

ویزای ازدواج مجارستان:

 اگر به عنوان متقاضی مهاجرت به مجارستان با یک شهروند مجارستانی ازدواج کنید می‌توانید اقامت و سپس تابعیت این کشور را دریافت کنید. در این روش متقاضی و همسرش باید ثابت کنند که قصد آن‌ها از ازدواج، دریافت تابعیت و اقامت برای متقاضی نیست و به همین دلیل نیز باید مدارکی که نشان دهنده رابطه آن‌ها با یکدیگر است را به سفارت ارائه دهند. از جمله این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدارک مالی فرد مقیم مجارستان

فرم های سفارت

گواهی تجرد شخص پیش از ثبت ازدواج

علت درخواست مدارک مالی فرد مقیم مجارستان در واقع اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی زوج در مجارستان است.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان

مجارستان جاذبه‌های گردشگری بسیار دارد اما ما در این مقاله تنها به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم. از جمله معروفترین جاذبه‌های مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قلعه بودا (Buda Castle)

شهر سوپرون (Sopron City)

شهر پِچ (Pecs City)

شهر اِگر (Eger City)

دریاچه بالاتون (Balaton Lake)

دریاچه هِویز (Heviz Lake)

پارک ملی هورتوباگ (Hortobagy National Park)

پارک ملی آگتلک (Aggtelek National Park)

شهر دِبرِسن (Debrecen City)

شهر گیور (Gyor City)

شرکت مهاجرتی پایسان نماینده مستقیم و بدون واسطه دانشگاه ها و کالج های قبرس شمالی،ترکیه ، مجارستان و اسپانیا می باشد. همچنین در نظر داشته باشید که شرکت مهاجرتی پایسان برای دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی از اکثر دانشگاه ها هیچ هزینه ای از متقاضی دریافت نمیکند. برای دریافت پذیرش تحصیلی و یا دعوت نامه تحصیلی کافیست شما لینک زیر راکلیک کنید و فرم درخواست پذیرش را پر کنید و سپس مدارکتان را به ایمیل داده شده ارسال نمایید پذیرشتان با بورسیه در اسرع وقت به شما فرستاده خواهد شد.

برای مشاهده ویدیو های بیشتر از محیط دانشگاه ها ما را در اینستاگرام، یوتیوب و تلگرام دنبال نمایید.

۴۷۷۸ ۹۱۳ ۰۹۱۹ _۴۷۷۸ ۵۶۶ ۰۹۱۲ _ ۴۷۷۸ ۴۷۶۲ ۰۲۱