نحوه دریافت ارز دانشجویی
شما این مقاله را درباره امور دانشجویی و اقامتی قبرس می‌خوانید.
نحوه دریافت ارز دانشجویی

نحوه دریافت ارز دانشجویی رو از آغاز تا پایان توضیح میدم که با پیگیری مراحل زیر می‌توانید ارز را دریافت کنید.

قدم اول :گواهی اشتغال به تحصیل را از دانشگاه محل تحصیل خود خواهی گرفت و آن را در سامانه تاک ثبت کنید. بعد از گرفتن کد رهگیری از سامانه  به سفارت ایران در کشوری که مشغول به تحصیل هستید تحویل بدهید. بعد از اینکه سفارت تایید کرد شما باید آن را در سامانه ی نشا ثبت کنید. اگر در سامانه ی نشا ثبت نام نکرده‌اید به مراحل زیر توجه فرمایید.

۱- ثبت نام در سامانه نشا و آپلود مدارک.

سامانه نشا به آدرس http://nesha.msrt.gov.ir/nesha/ می‌باشد. شما بعد از ساختن اکانت و تکمیل اطلاعات تحصیلیتون مدارک مورد نیاز رو بارگذاری می‌کنید.
مدارک مورد نیاز شامل صفحه اول گذرنامه، کارت ملی، تصویر ویزا، صفحه مهرهای نشان دهنده ورود و خروج از کشور، گواهی پذیرش از دانشگاه و عکس است. مهمترین مدرکی که شما باید آپلود کنید تا به مرحله بعد راه پیدا کنید گواهی اشتغال به تحصیل با تایید سفارت ایران است. در غیر این صورت درخواست شما بعد از ثبت در سامانه تایید نمی‌شود.

۲- تایید کارشناس و صدور نامه معرفی به بانک

پس از تشکیل پرونده، کارشناس مدارک شما رو بررسی می‌کند. معیارهای ارزیابی کارشناسان جایی نوشته نشده. ولی مهمترین معیار وجود گواهی اشتغال به تحصیل با تایید کنسولی ایران در همان کشور جزو مدارک است. تایید یا رد پرونده شما در سامانه با ایمیل به شما اطلاع رسانی می‌شود و یا میتونین وضعیت درخواست خودتون رو در سامانه هم چک کنید. اگر گواهی اشتغال به تحصیل با تایی کنسولی ایران رو جز مدارک بارگذاری شده نفرستاده باشین درخواست شما مردوده و تا زمانی که این مدرک رو تهیه نکردین پروسه شما Hold میماند.

۳- دریافت نامه معرفی به بانک

نامه معرفی به بانک نامه ای هست که سازمان امور دانشجویان پس از تایید کارشناس در سامانه نشا اون رو با اسم و مشخصاتتون صادر میکنه و به بانکی که شما در ثبت نام در سایت نشا مشخص کرده اید فرستاده می شود

۴- مراجعه به بانک و واریز معادل ریالی

بانکهایی که ارز دانشجویی تحویل میدن شعبات ارزی منتخب بانکهای تجارت و سامان هستند. حتما قبل از مراجعه مطمین بشین که کدوم شعبات این کارو انجام میدن. بعد از اون باید یه سری مدارک رو برای خود بانک ببرین تا حالا برای شما پرونده دریافت ارز تشکیل بشه. متاسفانه لیست مدارک رو در وبسایت نمینویسن و پاسخگویی تلفنی هم ضعیفه اما به هر حال اون چیزی که معموله و من خودم برای دریافت ازش استفاده کردم رو مینویسم.
مدارک مورد نیاز کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی گذرنامه، کپی ویزا(در صورتی که این ویزا به اندازه طول دوران تحصیل معتبر باشه و دیگه کارت اقامت نگرفته باشین که معمولا برای کشورهای کانادا و ایالات متحده هست)، کپی کارت اقامت(نیاز هست که در کپی تاریخ انقضای کارت و نوع دانشجویی اون مشخص باشه که برای کشورهای اروپایی مد نظره)، اصل گواهی اشتغال به تحصیل تایید شده سفارت(که قبلا در سایت نشا بارگذاری کردید) و نامه معرفی به بانک هست.
قبل از مراجعه به بانک هم حتما مطمین بشین که شماره نامه معرفی به بانک شما در سیستم بانکی وارد شده یا نه. معمولا ۱ هفته طول میکشه که سازمان امور دانشجویان شماره نامه های صادر شده رو برای بانکها بفرسته بنابراین اگر شماره نیمده باشه کار شمارو انجام نمیدن و متاسفانه این نکته مهم نه در جایی نوشته شده و نه تلفنی گفته میشه…

۵- دریافت ارز

بانک پرونده شما را به بانک مرکزی میفرسته و حدود ۱-۲ هفته طول میکشه تا ارز برای شما تخصیص داده بشه. بعد از اون هم یا بانک تماس میگیره و یا باز باید پیگیری کنید که برین و ارزتون رو به دلار دریافت کنید.

نکات تکمیلی که لازمه بدونین:

۱-بانک مرکزی برای ارز دانشجویی فقط ارز دلاری رو در نظر گرفته و بقیه واحدهای پولی داده نمی‌شود.

۲- مبلغ ارزی که به هر دانشجو تعلق میگیره ب به ازای هر ماه ۱۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است

۳-برای دریافت ارز شما یاید مرتبا این پروسه رو برای مقرری سالی ۲ بار  انجام بدین.

صفحه اینستاگرام دپارتمان تحصیلی

تلگرام دپارتمان تحصیلی

صفحه اینستاگرام دپارتمان سرمایه‌گذاری

تلگرام دپارتمان سرمایه‌گذاری

مطالب دیگر

شرایط کار دانشجویی در قبرس شمالی

شرایط کار دانشجویی در قبرس شمالی

کشور قبرس بسیار سریع به یکی از اقتصادهای در حال رشد تبدیل شده است. بنابراین دریافت اقامت قبرس شمالی و داشتن حق زندگی و کار در این کشور، با مزایای بسیاری همراه است. با وجود آن که زبان اول قبرس شمالی، ترکی است؛ با زندگی و کار در قبرس شمالی دریافت خواهید کرد که ۹۵% از...

مراحل اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی

پروسه گدرنامه برای قبرس شمالی مثل ترکیه می باشد. شما برای وارد شدن به قبرس شمالی نیازی نیست به سفارت مراجعه فرمایید. مستلزم این هستین که قسمتی از شهریه را از ایران به دانشگاه پرداخت کنید تا دعوت نامه شما از طرف دانشگاه صادر شود.  بعد از اینکه دعوت نامه شما از طرف...

پشتیبانی آنلاین!

جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما از حساب‌های زیر تماس برقرار کنید.

SocialSocialSocialSocial